2 Best of Echo 2019

Největší úspěch bledých tváří

speciál

Bylo léto, horké léto roku 1969, Husák už byl pár měsíců prvním tajemníkem, ale Marta Kubišová měla hipísácký hit Ring-o-ding o „lidech zvonkových“ a Jiří Šlitr píseň Jó, to jsem ještě žil, což za pár měsíců už platilo. Všeuměl, pozdější exulant a vydavatel časopisu Pater noster Zbyněk Benýšek, kterému tehdy bylo dvacet let, se na prázdniny stáhl z Prahy domů, do Prostějova. V Praze hrával spolu s jinými muzikanty, Hutkou a Třešnákem, na schodech u Muzea, ale přece jenom se blížilo první výročí srpnové okupace a fízlů a kontrol občanek a drobných buzerací přibývalo. Prahu bylo lepší vyklidit. Odjel na rodnou Moravu, a když to jen trochu šlo, trávil každý večer s partou na plumlovské přehradě, která je pár kilometrů od Prostějova.

Byl tam i ten večer v neděli 20. července. Seděli v hospodě kempinku Žralok a pili jedno pivo z voskového kelímku za druhým. Bylo sice ještě pár dní do úplňku, ale měsíční svit se rozléval po inkoustovém nebi a jeho odlesk stříbřil hladinu přehrady (poznámka autora: té mé milované vody, u které jsem od narození do konce školy prožil každé léto, obklopen hanáckými příbuznými; jenže mně bylo v roce 1969 tři a půl roku…). Hele, říkal mi po mnoha a mnoha letech Zbyněk Benýšek: My tam seděli a chlastali pivo a pak jsme se zvedli a čuměli na ten Měsíc, na kterým Američani právě přistávali, a protože to dávali i komunisti v televizi, tak to utajit nemohli. A my jsme sice hovno věděli, jak se jim to mohlo podařit a jak se dá asi na takovým Měsíci přistát, ale měli jsme pocit, že tam jsou Amíci i za nás, že se za nás pomstili Rusům, že nad nima vyhráli ve válce. A tak jsme šli pomalu do tý temný vody a stáli jsme v ní po pás a dívali jsme se na Měsíc a připíjeli jsme těma kelímkama Američanům a gratulovali tomu Měsíci, že tam má právě je, a ne nějaký Rusy, který by ho okupovali jako loni nás. Druhej den jsme se probudili v kocovině a šli na Panel, což, jak víš, je hospoda hned u přehrady, a tam už to vypadalo jinak a bylo jasný, že jsme v Československu, komunisti už jsou zase na koni a všechno jde do prdele. Vylíčil jsem to v knížce Loutky boží, však si ji přečti.

Celý článek Jiřího Peňáse si můžete přečíst ve speciálu Best of Echo 2019. Objednejte si jej zde.

 

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info