Zákon o třetím pohlaví pobouřil aktivisty. Navrhují pohlaví zcela zrušit

Ženské, mužské a jiné

Zákon o třetím pohlaví pobouřil aktivisty. Navrhují pohlaví zcela zrušitNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá spolková vláda v půlce srpna odsouhlasila novelu zákona, která rozšiřuje klasické rozlišení pohlaví na muže a ženy ještě o jednu možnost. Takzvané třetí pohlaví má být v osobních dokladech a dalších dokumentech označeno jako „divers”, tedy „jiné”. Řada queer aktivistů s tím však nesouhlasí. Vadí jim, že návrh nezohledňuje širokou genderovou rozličnost. Chtějí možnost si pohlaví sami určit, nebo kolonku zrušit zcela. Problém rozvedla německá právnička Grietje Baarsová na serveru Verfassungsblog.

Debatu otevřel loni na podzim Spolkový ústavní soud, který shledal rozlišení na ženské a mužské pohlaví za diskriminační vůči intersexuálním osobám. Zároveň nařídil německému Spolkovému sněmu, aby se věcí zabýval a přišel s řešením pro třetí pohlaví, nebo kolonku zrušil úplně. Soud se případem registrace intersexuálních osob zabýval na základě stížnosti občana, který úřady požádal o změnu záznamu o svém pohlaví.

V úředních dokumentech byla tato osoba vedena jako dívka, podle předloženého chromozomálního testu ale nebyla ani ženou, ani mužem. Úřady však vydaly k věci zamítavé stanovisko, stejně tak soudy všech instancí včetně nejvyššího soudu. S žalobou pak uspěla až u Ústavního soudu, jeho rozhodnutí se tak stalo přelomovým.

Zavedení možnosti kolonky pohlaví „divers” však přineslo v queer komunitě vlnu kritiky. Podle nich nezachycuje dostatečně genderovou rozmanitost, navíc je dostupné pouze pro osoby, které mají svou intersexualitu potvrzenou lékařskou diagnózou. Rovněž kritizují fakt, že se vláda dostatečně nezabývala možností zcela zrušit kolonku pohlaví.

Organizace, jako jsou například OII Germany, TrIQ, BV Trans*, dgti e.V nebo ATME e. V., které jednotlivé menšiny zastupují, přichází navíc ještě s dalším argumentem. Genderovou identitu totiž nevnímají na základě chromozomů a pohlavních orgánů, což potvrdil i Spolkový ústavní soud. Stejně tak vnímají diskriminačně nutnost odborného lékařského posudku, aby si mohly dotyčné osoby pohlaví změnit.

Navíc podle nich nové znění zákona vytváří ještě větší rozdíly mezi transsexuálními a intersexuálními osobami, což považují za porušování jak německé ústavy, tak mezinárodního práva. Řešení je podle queer aktivistů přitom jednoduché – dát intersexuálním osobám možnost zvolit si svůj gender dle svého uvážení, nebo kolonku pro pohlaví zrušit úplně.

V současnosti queer komunita rozlišuje více než 50 různých pohlaví. Patří mezi ně například androgynní pohlaví (vůbec se nehlásí ke konceptu pohlavní identity), genderově fluidní (v čase proměnlivá pohlavní identita), vícepohlavní (pangender) nebo třeba genderqueer (obecná kategorie pro nekonformní pohlavní identifikaci).

Mezi země, které uznávají třetí pohlaví, se letos v červnu zařadilo také Rakousko. Tamní Ústavní soud uznal, že je možné se při uvedení genderové identity uchýlit k užívaným výrazům jako jsou „inter“ (mezi), „divers“ (jiné) nebo „nejednoznačné“. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává ještě například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál. Naopak Francie třetí pohlaví neuznala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Rakušané mohou v dokumentech uvádět třetí pohlaví

Třetí pohlaví neuznáme, rozhodla Francie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články