„Důvody, proč bylo zastaveno Babišovo stíhání, se nemusíme dozvědět nikdy“
Kauza Čapí hnízdo
- red,
Skutečné důvody, proč Městské státní zastupitelství v Praze v pátek zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších osob v kauze Čapí hnízdo, se veřejnost nemusí dozvědět nikdy. Tato slova zazněla v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce z úst bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové. Debaty se kromě ní zúčastnili také prezident Unie státních zástupců Jan Lata a předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš.
V pořadu Otázky Václava Moravce přišla na přetřes otázka, zda by veřejnost měla mít právo znát celé 90stránkové usnesení Jaroslava Šarocha o zastavení Babišova trestního stíhání. Dle hostů ve studiu je zde střet jednak veřejného zájmu, neboť je vyšetřován premiér ČR, a druhak práva Babiše a dalších obviněných na soukromí. Jak Wagnerová, tak Bureš se v pořadu vyjádřili, že zde panuje veliký veřejný zájem na zveřejnění zprávy.
Prezident Unie státních zástupců Jan Lata poznamenal, že postupem pražských žalobců se nyní bude zabývat v rámci přezkumu Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vede Lenka Bradáčová, a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Veřejnost by si tak podle něj měla počkat tři měsíce, což je lhůta, kterou Zeman nyní má na rozhodnutí definitivně trestní stíhání ukončit, či je obnovit.
Na to reagovala Wagnerová poznámkou, že skutečné důvody zastavení stíhání se „teoreticky nemusíme nikdy dozvědět“.
Jaroslav Bureš vyjádřil očekávání, že se lidé zdůvodnění rozhodnutí dočkají, ale trochu jinou cestou. „Zveřejněno to nepochybně bude, protože to nějakým způsobem unikne,“ domnívá se Bureš.
Tisková zpráva byl dostačující první výkop, říká Lata
Hosté pořadu také debatovali o páteční zprávě od Městského státního zastupitelství, kterou vypracoval šéf pražských žalobců Martin Erazím a která měla zdůvodnit rozhodnutí jeho úřadu. Podle Laty byla zpráva dostatečná. „Já bych řekl, že pokud to rozhodnutí bylo v pátek distribuováno jako první informační výkop Městského státního zastupitelství vůči veřejnosti, je to dostačující,“ řekl prezident Unie státních zástupců. Zároveň však dodal, že usnesení mohlo vyvolat řadu otázek. „Domnívám se, že by kolegové Šaroch a Erazím měli novinářům tyto otázky zodpovědět,“ dodal Lata.
Dle Elišky Wagnerové ovšem páteční zpráva rozhodně neposiluje důvěru v justici. „Jestli to stálo na tom, jestli je něco malý nebo střední podnik, a čtyři roky o tom budu přemýšlet, to tedy pardon, to je velmi špatná vizitka pro právní stát,“ kritizovala Wagnerová páteční výstup pražských žalobců.
Více čtěte zde: Proč (ne)věřit Městskému státnímu zastupitelství v Praze
„Chování městského státního zastupitelství mi přišlo jako velice neprofesionální,“ sdělila v pořadu bývalá místopředsedkyně ÚS a senátorka. Dle ní nebudou moci lidé rozhodnutí plně akceptovat, dokud jej nebudou moci číst.
„Nepochybně by se mělo zveřejnit, co vedlo Šarocha ke změně právního názoru,“ řekl v pořadu předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš, který v minulosti zastával také post ministra spravedlnosti ještě ve vládě Miloše Zemana.
Na tahu je nejvyšší státní zástupce
Zastavením stíhání se nyní bude zabýval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který má nyní tři měsíce na to rozhodnout, jak se bude v kauze Čapí hnízdo pokračovat. Zeman může návrhu vyhovět a definitivně zastavit trestní stíhání Andreje Babiše a dalších osob, ale zároveň je v jeho moci trestní stíhání obnovit.
Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo v pátek 13. září. „V pátek během dopoledne následovaly administrativní postupy v rámci odeslání rozhodnutí dotčeným osobám. Informaci o tom, že bylo rozesláno, jsem obdržel kolem půl jedenácté a následně jsem inicioval vystavení tiskové zprávy,“ uvedl v pátek mluvčí Aleš Cimbala pro Aktuálně.cz.
První verzi tiskové zprávy vypracoval sám šéf žalobců Martin Erazím. Mluvčí byl při vytváření finální verze v kontaktu jak s ním, tak s dozorujícím státním zástupcem Šarochem. Šéf Městského státního zastupitelství Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.