„Že Blatný podepsal petici? O názorech jsem se s ním nebavil a nebudu,“ řekl Babiš
O NÁZORY MINISTRŮ NEJDE
Premiér Andrej Babiš (ANO) s novým ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) podle svých slov nemluvil o politických názorech před jeho nástupem do funkce. Řekl to ve svém nedělním videu na sociálních sítích v reakci na skutečnost, že Jan Blatný podepsal petici hnutí Milion chvilek pro demokracii, která je namířena proti premiérovi. Podle Blatného pátečního vyjádření však s premiérem od začátku o řadě věcí „otevřeně komunikovali“.
Ministr Blatný ve čtvrtek na dotaz, zda podepsal petici spolku, která vyzývá k rezignaci premiéra Babiše nejistě odpověděl, že ne. Až v pátek večer se přiznal, že petici opravdu podepsal. „V noci se se mnou spojili zástupci Milionu chvilek pro demokracii, potvrdili můj podpis, a tudíž vám tady říkám, že ano, že jsem tu petici podepsal. A jakkoliv budu rozumět tomu, že se na mě bude třeba někdo hněvat nebo zlobit, tak si myslím, že pro mě je poměrně podstatné, abych nelhal, abych nediskutoval jako někdo, kdo neříká pravdu, protože by se mi potom těžko obracelo na všechny ostatní,“ řekl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci s tím, že byl ve čtvrtek dotazem zaskočen.
Politické názory Blatného ani dalších ministrů nejsou podle Babiše důležité. „Tyhle lidi (ze spolku Milion chvilek pro demokracii pozn. red.) spojuje vůči mě nenávist a chtějí mě odstranit z politiky. Je to podle mě jasný důkaz toho, že navrhuju ministry ne podle jejich politických názorů, ale podle odbornosti. Mně byl pan Blatný doporučen jako odborník, nikdy jsem se s ním o jeho politických názorech nebavil a ani nebudu,“ řekl Babiš. Podle něj to „jednoznačně dokazuje, že nemá žádné složky, že nikoho nekádruje“.
Blatný však už v pátek tvrdil, že s premiérem už od začátku naprosto otevřeně o řadě věcí komunikoval. „Od začátku jsme měli s panem premiérem nastavenou naprosto otevřenou komunikaci a řadu věcí jsme si řekli ještě v době, kdy se uvažovalo o tom návrhu na moji osobu.“ Psali jsme o tom zde.
Ministr dále řekl, že do Babišovy vlády nyní vstoupil, protože pro něj bylo důležitější, že může pomoci v boji proti epidemii koronaviru. V petici, kterou loni podepsal, se mj. píše: „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB.“
Ve vládě panuje rozpor ohledně zrušení superhrubé mzdy
Došlo také na téma zrušení superhrubé mzdy, kdy Babiš jako poslanec navrhl její zrušení a zavedení 15% sazby ze mzdy hrubé. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) však předložil jiný návrh, který ten Babišův vylučuje. „Nevím proč, ale pan předseda změnil názor a chce navyšovat daně o 19 % pro živnostníky a dát méně peněz zaměstnancům. Moc tomu nerozumím, my si to musíme vyříkat, protože jsme menšinová vláda,“ řekl v reakci Babiš.
Na konci videa se také vyjádřil k nedávnému útoku islámského radikála v kostele ve francouzském Nice. „Myslím, že je to útok na naši civilizaci, demokratický systém a svobodu slova. Každý má právo se vyjadřovat a dělat si legraci ze sebe i druhých s výjimkou rasistických a antisemitských urážek,“ sdělil Babiš s tím, že i on sám je terčem urážek, nicméně je to jeho role jako politika to akceptovat.