Disciplinárka s pirátem Peksou nebude. Výbor Babišův návrh smetl ze stolu
Kauza Čapí hnízdo
Mandátový a imunitní výbor sněmovny nezahájí s pirátským poslancem Mikulášem Peksou disciplinární řízení. To navrhl premiér v demisi Andrej Babiš. Peksa dle Babiše ohrozil pověst Česka tím, že ve Švédsku zmínil jeho trestní stíhání a rozkrádání dotací. Výbor ale v usnesení vyzval všechny poslance, aby se v zahraničí zdrželi nevhodných výroků.
V reakci na návrh premiéra v demisi Babiše na zahájení disciplinárního řízení s pirátským poslancem Mikulášem Peksou vydali Piráti návod, jak mluvit o současné vládě v demisi a nepoškodit zájmy ČR. Obsahem jsou prázdné listy a citát Friedricha Nietzscheho.
Mikuláš Peksa dnes představil novou "kuchařku" pro poslance, aby zjistili, co si mohou dovolit říkat na zahraničních cestách: https://t.co/ErsF3jrO5Y Ale žerty stranou. O střetu zájmů budeme hovořit, kde bude třeba. Národní zájmy ČR nelze spojovat s osobním prospěchem premiéra. pic.twitter.com/BqNrvL9RmT
— Piráti (@PiratskaStrana) 22. května 2018
Babiš tvrdí, že ho Peksa na jednání se švédskými poslanci urazil, když o něm hovořil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. Pirátský poslanec se bránil slovy, že šlo o konstatování faktu. Ministerského předsedu policie podezírá z dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo.
Peksova slova, kterými se premiér v demisi Babiš cítí uražen, padla ve Švédsku a dost možná v neoficiální části programu. Mandátový a imunitní výbor ale může disciplinárně stíhat urážlivé výroky poslanců, pronesené pouze ve sněmovně, Senátu nebo v jejich orgánech. Vyplývá to z Jednacího řádu sněmovny.
Se stejnou logikou totiž v minulém volebním období poslanci výboru nezahájili disciplinární řízení s Babišem, o němž poslanec ČSSD Ladislav Šincl tvrdil, že ho Babiš při neveřejné diskuzi obvinil z korupce a zastrašoval ho. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.
Dále čtěte: Urazil mě. Přečtěte si, co Andrej Babiš napsal do stížnosti na poslance Peksu
Babiše o dění ve Švédsku informoval poslanec ANO
Delegace do Švédska se na konci března kromě Peksy účastnil i předseda zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda Karel Schwarzenberg (TOP 09) a člen Robert Králíček (ANO). Právě od Králíčka byl Babiš o dění informován. „Důvodem mého podnětu je ústní informace poslance Roberta Králíčka, který se dne 27. března účastnil delegace ve Švédsku, konkrétně pracovní schůzky s evropským výborem Riksdagu,“ uvedl premiér Andrej Babiš v návrhu na zahájení disciplinárního řízení. V návrhu dále vyjmenovává, kdo všechno se setkání účastnil. „Dle mých informací měl během tohoto jednání člen delegace Mikuláš Peksa vystoupit a v ústním projevu napadnout mou osobu tak, že o mně měl hovořit jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace, že jsem trestně stíhaný a dále se měl negativně vyjadřovat o situaci v ČR,“ napsal dále Babiš v návrhu.
Hovořit o trestním stíhání je dle Peksy konstatování faktu. Andrej Babiš je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo, kvůli níž jej poslanci už dvakrát vydali. Poprvé v září 2017 a podruhé na počátku roku 2018. Rozkrádání dotací dle Peksy padlo v obecné rovině. „Mám dojem, že jsem možná o rozkrádání dotací mluvil, ale ne v souvislosti s panem premiérem, protože v Česku byly nějaké dotační podvody, které nesouvisí s panem premiérem,“ uvedl Mikuláš Peksa už dříve v rozhovoru pro deník Echo24.
Žádné disciplinární řízení se v tomto volebním období zatím nekonalo
Disciplinární řízení v případech, kdy jsou ve sporu dva poslanci, nejsou příliš častá. Před třemi lety výbor nakonec nezahájil řízení s Babišem na podnět tehdejšího poslance ČSSD Ladislava Šincla. Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví. Šincl tvrdil, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení odmítl. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.
Zkraje roku 2012 unikli možnému trestu v disciplinárním řízení tehdejší poslanci ČSSD David Rath a Věcí veřejných Vít Bárta. Výbor se tehdy zabýval Rathovými slovy o „užitečném idiotovi“, které pronesl při sněmovní schůzi na adresu někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Bártu zachytil na plénu fotograf se vztyčeným prostředníčkem.
Naopak o rok dříve výbor uložil Rathovi desetitisícovou pokutu za výrok o údajně opilém tehdejším ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rovněž v roce 2011 dostal pětitisícový postih Jiří Krátký (ČSSD). Ve sněmovně v souvislosti s nočním jednání pléna řekl, že v noci pracují jen „k...y a zloději“.