VIDEO: Systém Iron Dome zachraňuje životy před palbou raket
PROTIRAKETOVÁ OBRANA
Stát Izrael se dokáže chránit před neustálým bombardováním raket Hamásu a dalších palestinských ozbrojenců jen díky pokročilému systému protiraketové obrany Iron Dome, česky Železná kupole. Tento systém je schopen radarem zachytit letící raketu a sestřelit ji dřív, než může dopadnout na obydlené území státu. I přes tuto obranu ale Izrael zaznamenal v důsledku posledního ostřelování už šest mrtvých.
Systém Iron Dome vyvinul Izrael na ochranu před raketami krátkého doletu, které používají palestinští radikálové (například radikální hnutí Hamás je odpaluje z Pásma Gazy), po pozdějším zdokonalení je schopen zlikvidovat také rakety středního doletu, jimiž disponují Sýrie a libanonské militantní hnutí Hizballáh. Je schopen zneškodnit také dělostřelecké granáty o dostřelu až 70 kilometrů a zničit i další vzdušné cíle, například vrtulníky, letadla, drony či střely s plochou dráhou letu.
Systém za 200 milionů dolarů vyvinula společnost Rafael Advanced Defenced Systems ve spolupráci s výrobcem letadel Israel Aerospace Industries. Izrael ho uvedl do provozu v březnu 2011 v oblasti města Beerševa na jihu země a následně i u dalšího jihoizraelského města Aškelon. Na vývoji technologie se podílely také Spojené státy, které každoročně přispívají Izraeli na budování jeho armády několika miliardami dolarů. Po celém Izraeli je nyní rozmístěno nejméně deset baterií tohoto protiraketového systému a v plánu je jeho rozšíření i na mořské pobřeží, kde má být umístěn na izraelských korvetách typu Saar a použit k ostraze plynových vrtů ve Středozemním moři.
WATCH as the Iron Dome Aerial Defense System intercepts rockets over southern Israel: pic.twitter.com/xUz3bMuTzz
— Israel Defense Forces (@IDF) May 12, 2021
Iron Dome je provozuschopný nepřetržitě za jakýchkoli povětrnostních podmínek a dokáže reagovat na několik hrozeb současně. Baterii systému tvoří detekční a sledovací radar, který vyvinula izraelská státní společnost Elta Systems a několik jeho kusů v prosinci 2019 koupila také česká armáda. Součástí systému je dále řídící centrum a odpalovací jednotka protiraketových střel Tamir, které váží 90 kilogramů a jejichž dolet činí až 65 kilometrů. Baterie má v průměru tři až čtyři odpalovací zařízení, každé z nich má kontejner na 20 střel Tamir.
INTERCEPTED:
— Israel Defense Forces (@IDF) May 10, 2021
Terrorists recently fired another barrage of rockets from Gaza toward the Israeli city of Ashkelon.
We intercepted the rockets with the Iron Dome Aerial Defense System, and are now striking Hamas terror targets. pic.twitter.com/5i87BRAgDn
Systém byl poprvé použit v dubnu 2011, jeho kritici od začátku poukazovali na to, že je technologicky zastaralý, příliš drahý a že jeho spolehlivost není stoprocentní. Kvůli snížení nákladů byl aktivován jenom v případech, kdy rakety mířily na obydlené oblasti, i když často byly vypáleny dvě střely najednou. Podle serveru listu Israel Hajom stojí vystřelení jedné střely Tamir zhruba 80.000 dolarů (1,68 milionu korun), zatímco například hnutí Hamás používá podomácku vyrobené střely, ale i modernějších typy raket, které jsou vyrobené ze součástí pocházejících převážně ze Sýrie a Íránu a náklady na jejich výrobu se pohybují ve stovkách dolarů za kus.
RAW FOOTAGE: This is the moment the Iron Dome intercepted a barrage of rockets over Tel Aviv and central Israel. pic.twitter.com/8jl8OTgWCl
— Israel Defense Forces (@IDF) May 11, 2021
Izrael v březnu 2012 oznámil, že Iron Dome má devadesátiprocentní účinnost. Využit byl například při osmidenní operaci Oblakový sloup v listopadu 2012, kdy s úspěchem zachytil přes 400 střel vypálených Hamásem, či při operaci Ochranné ostří v Pásmu Gazy v létě 2014, kdy zachytil na 90 procent střel rovněž vystřelených Hamásem.
Do října 2014 zachytily baterie systému více než 1200 nepřátelských raket, podle serveru Defensenews.com dosud zachytil Iron Dome od svého spuštění přes 2500 raket.
O systém projevily zájem i některé další země, jako první byl v roce 2016 prodán Ázerbájdžánu. Dohodu o jeho koupi s Izraelem podepsaly také Indie a Rumunsko. Dvě baterie Iron Dome koupila americká armáda.
Izraelský mnohovrstevný obranný systém dále zahrnuje střely Arrow (Šíp), které jsou určené k ničení íránských balistických raket dlouhého doletu ve stratosféře a také systém David‘s Sling (Davidův prak), který Izrael vyvinul ve spolupráci s USA a který je protiváhou raketám středního doletu.