ČVUT s dobrovolníky vyrábí ochranné supermasky pro lékaře v první linii
ochranné masky od ČVUT
Celoobličejové masky s nejvyšší ochranou FFP3 vyrábějí pro zdravotníky České vysoké učení technické (ČVUT) s iniciativou Covid19cz a dobrovolníky z farnosti Bubeneč. Jejich základem je maska na šnorchlování. Zatím jich do nemocnic poslali 340. V první dávce bude 2200 masek, celkově plánuje ČVUT vyrobit 10 000 kusů.
Maska je podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka určena pro zdravotníky „v první linii“, tedy odborníky, kteří se starají o pacienty s nemocí COVID-19 nebo jezdí provádět odběry. Petráček uvedl, že masky už vyzkoušeli například lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
„Maska, kterou jsme vyvinuli, se skládá z masky původně určené na šnorchlování, která se pomocí redukce vyvinuté Covid19.cz dá připojit k vojenskému filtru, který je lepší než FFP3,“ řekl rektor. S tiskem redukce na 3D tiskárnách pomáhá firma Prusa Research s řadou dalších dobrovolníků v Česku. ČVUT výrobu platí. Podle Martina Hřebena a Robina Fišera z Covid19cz jedna maska vyjde zhruba na 500 korun. S hromadnou výrobou v příštích dnech pomůže Praha 6, která poskytne další prostory pro tiskárny.
Inspirací byl nedávný Petráčkův návod na podomácku vyrobenou ochrannou masku. Poté se ozvali lidé z Covid19cz, podle Hřebena a Fišera přípravy běží zhruba týden. „Není to jen o 3D tisku, je tu i velká komunita řidičů, kteří svážejí komponenty. Firmy, které nám v neděli otevřely obchody, abychom nakoupili komponenty a otestovali technické řešení,“ zdůraznil Hřeben. Tvůrci také uvažují o tom, že by při dalším zvýšení výroby v budoucnu přešli k technologii vstřikování plastů.
Výzkumníci z ČVUT ve spolupráci s dalšími firmami a organizacemi v posledních týdnech řídí několik programů pomáhajících v boji proti koronaviru. Pro nemocnice už vyvinuli a vyrábí respirátory FFP3, plánují také výrobu plicních ventilátorů a vyvíjejí robota pro testování vzorků na koronavirus.