Rychlé, jednoduché a nikdo nemusí nikam jezdit. Firmy tlačí na stát, aby mohly také očkovat

OČKOVÁNÍ VE FIRMÁCH

Rychlé, jednoduché a nikdo nemusí nikam jezdit. Firmy tlačí na stát, aby mohly také očkovat
Ilustrační snímek Foto: Shutterstock
1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

I když vláda Andreje Babiše stále opakuje, že chce co nejdříve naočkovat co nejvíce občanů, tak stále neumožňuje očkovat ve firmách. Tvrdí to zástupci společností, kteří se k tomu snaží donutit stát. Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza tvrdí, že očkování ve firmách by bylo velmi jednoduché, rychlé a navíc nikdo nemusel složitě přejíždět do očkovacích center.

Zatímco v Německu a Rakousku už probíhá v některých firmách očkování, české podniky si ještě musejí počkat. A to i přesto, že už nyní hlásí, že jsou připraveny. Podnikatelé dokonce očkování ve firmách prosadili do Očkovací strategie, kterou vláda narychlo přijímala na konci loňského roku. Společnosti tak získaly stejnou pravomoc, jako mají očkovací centra a praktičtí lékaři.

Od té doby ale nedošlo se státem k žádným konkrétním výsledkům při vyjednávání. Že je na čase, aby se začalo očkovat i v podnicích naznačují i dva průzkumy z nedávné doby. V minulém týdnu zveřejnil Svaz průmyslu a dopravy šetření, kde chce pomoci s rychlým očkováním na 86 procent dotázaných firem. Společnosti jsou prý ochotny ihned zřídit svá očkovací centra, využít ordinace poskytovatelů pracovnělékařských služeb nebo vytvořit nová veřejná očkovací centra.

Další průzkum si nechala vypracovat Hospodářská komora, který potvrdil výsledky svazu. Řada zejména velkých zaměstnavatelů by se ráda připojila k očkování svých zaměstnanců a polovina oslovených podniků navíc zvažuje, že by vakcíny nabídla i rodinným příslušníkům svých zaměstnanců. Tím by pro došlo k daleko většímu urychlení očkování v celé zemi. „Organizaci očkování prostřednictvím zaměstnavatelů ale stát zatím neumožnil, měl by pro to vytvořit právní a logistické předpoklady,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle viceprezidenta komory a prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by tím navíc došlo k ušetření nákladů ze strany státu. „Zdravotní pojišťovny dokonce vytvořily metodiku, jak při očkování ve firmách postupovat, a Sdružení praktických lékařů připravilo doporučení pro praktické lékaře, jak by se do toho mohli zapojit,“ řekl pro Echo24 Prouza.

Ten také upozorňuje, že řada firem si už nasmlouvala kapacity zdravotnického personálu. „Vše je tedy připraveno a až bude v České republice dost vakcín, od konce května dál, mohlo by se to spustit ve velkém,“ řekl dále Prouza.

Problémem ale podle firem je, že se ke snaze nepřipojuje stát. Podle Prouzy to je tím, že současný ministr Petr Arenberger zatím tuto možnost odmítá a nechce jednat. „Jednání se snažíme vést dál a doufám, že je to dáno jen tím, že pan ministr na téma rychlého očkování zatím nemá čas. Za nás je to jednoduché – firmy jsou připraveny, zaměstnanci zájem o očkování mají, a umožnit očkování na pracovištích je mnohem jednodušší a rychlejší, než lidi nutit, aby jezdili někam do očkovacích center,“ dodal Prouza.

Ministerstvo zdravotnictví zatím neuvedlo, kdy by se mělo s očkováním ve firmách začít. Dřívější informace hovořily o půlce května až červnu. Přesto se nikdo k této variantě zatím oficiálně nevyjádřil. Ministerstvo zdravotnictví ani nereagovalo na dotaz deníku Echo24, kdy by se mělo s očkováním začít.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články