Posuňme se doprava, zní z CDU
Názorové proudy v CDU
Německá CDU by měla opustit střed politického spektra a posunout se více ke konzervativním a pravicovým názorům. Takový posun v rámci německé křesťanské demokracie by si alespoň představovali někteří členové strany. Domnívají se, že by se tak ke straně vrátila část voličů, kteří v minulých volbách volili konkurenční strany. Právě loňské volby do německého Bundestagu znamenaly pro CDU/CSU nejhorší volební výsledek od roku 1949.
Podle Deutsche Welle však není o těchto názorech shoda. Mezi příznivce opuštění středové pozice a častějšího prosazování pravicových názorů patří premiér spolkové země Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther.
„Konzervativní názory by mohly mít více prostoru,“ uvedl Günther pro německá média. Podobný postoj má i člen sesterské CSU Alexander Dobrindt, podle kterého by měli konzervativci pokrýt politické spektrum od středu po demokratickou pravici. Naráží tím na Alternativu pro Německo (AfD), které je ve Spolkové republice považována za krajně pravicovou.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Obrat doprava však v CDU má i své odpůrce. Například premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet před obratem doprava varuje. Podle Lascheta není program CDU založen na voličích, kteří jsou pravicoví. Kam bude CDU směřovat, také závisí na budoucím složení možné koaliční vlády Angely Merkelové s SPD, kterou však ještě musí schválit členská základna SPD ve stranickém referendu.
Mezi budoucími členy kabinetu by mohl být i Jens Spahn, který Merkelovou kritizoval za její uprchlickou politiku. Pokud by se Spahn ministrem stal, signalizovalo by to, že i Merkelová je pro posun strany doprava.