Proč nemá Petr Fiala dánskou odvahu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Proč se po celé Evropě ruší covidové restrikce, ale nová vláda Petra Fialy investuje tolik politické energie do rychlého prosazení nového pandemického zákona, který dává prostor k výrazně tvrdším restrikcím a omezování svobody jen pouhým rozhodnutím ministerstva? Autorky se na to v posledních dnech ptá hodně voličů koalice Spolu. Voličů, kteří tu koalici – stejně jako Piráty se STAN – volili proto, že čekali změnu. Změnu v tom, že už nebudou ve vzduchu viset žádné restrikce, ale že se bude občanům důvěřovat a kabinet půjde cestou doporučení a důvěry, že se lidé budou chovat rozumně.
Odpověď, proč to vláda dělá, se hledá těžko. Premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek mluví o tom, že ten tvrdě restriktivní pandemický zákon chtějí mít v rukávu pro případ, že by se situace zhoršila. Na rozdíl od Britů, Španělů, Nizozemců, Švýcarů a Dánů nejspíš nevěří, že s omikronem epidemie končí.
Ve stejnou chvíli, kdy ve sněmovně obstrukcemi pandemický zákon blokuje SPD a ukazuje mnoho hodin všem odpůrcům restrikcí, že jen ona hájí jejich zájmy, oznamuje Dánsko, že ukončuje úplně všechny restrikce. Ruší se povinné roušky (respirátory tam nebyly nikdy), covid pasy, karantény, izolace. Jediné, co ještě dva týdny zůstane, jsou povinné testy při cestě do Dánska.
Dánové mají přitom v přepočtu na obyvatele aktuálně nejvíc nakažených v celé Evropě. O polovinu víc než my. Přitom jsou zároveň jednou z nejvíc proočkovaných zemí kontinentu. Což jen ukazuje, že být nejvíc očkovanou a zároveň nakaženou zemí se nevylučuje. V posledních dnech mají dokonce i více obětí, které zemřely s covidem, než my. Právě odtud se zároveň šíří nová podvarianta omikronu. Podle všeho ještě nakažlivější.
Tak proč oni otvírají, ale česká vláda ve stejné chvíli tvrdě tlačí nový restriktivní zákon a otvírání odkládá nejdřív na první březen? Měsíc po Dánech.
Ten rozdíl není ani v epidemiologické situaci, ani v proočkovanosti, ani ve stavu nemocnic. Ten rozdíl je ve dvou základních vlastnostech. Odvaze a důvěře. Vláda věří, že lidé se budou chovat podle toho, jak moc je konkrétně virus ohrožuje. „Jsme uprostřed poměrně intenzivní epidemie, i když na hospitalizace to nemá tak velký vliv. Myslím, že jednotlivé skupiny se budou chovat velmi odlišně. Během příštího měsíce uvidíme, že mnozí omezí své společenské aktivity. V neposlední řadě ti, kteří jsou starší a ohrožení,“ předpovídá profesor politologie Michael Bang Petersen, kterého cituje německý Focus.
Dánové prostě mají odvahu nechat to na lidech. Projevuje se to v řadě dalších věcí už dlouhé roky. Je to země, kde díky systému Flexicurity může dát firma zaměstnanci výpověď na hodinu bez udání důvodu. Ten na krátkou dobu dostane podporu na úrovni svého původního platu, zároveň ale musí prokazovat, že si skutečně aktivně hledá novou práci.
To si u nás nikdy žádná z pravicových vlád netroufla zavést a nemá to v plánu ani nový kabinet Petr Fialy. Bohužel. Právě pro ten nedostatek odvahy a důvěry budeme v restrikcích žít déle než Dánové.
SLOVENSKÁ VLÁDA VS. COVID
SPOR VĚDKYNĚ S ČT