Seniorům hrozí za odmítnutí testování až třímilionová pokuta, zaměstnancům vyhazov
TESTOVÁNÍ
Seniorům, kteří odmítnou povinné testování, hrozí pokuta až do výše tří milionů korun. To samé pak platí pro samotná zařízení či zaměstnance, pro které by šlo navíc o porušení pracovní kázně a tím pádem výpověď. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by se mělo ministerstvo zdravotnictví a místní hygieny soustředit na vysvětlování, ne represe.
Podle ministerstva zdravotnictví záleží výše pokuty na závažnosti porušení povinnosti. „Pokud odmítne klient nebo zaměstnanec podstoupit test, hrozí pokuta jemu. Pokud odmítne zařízení zajistit provedení testu u svých klientů nebo zaměstnanců, hrozí pokuta danému zařízení,“ řekl deníku Právo, který na pokuty upozornil, mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský.
To potvrzuje i Asociace poskytovatelů sociálních služeb. „Pokud klient či jeho rodina odmítne, máme ho poučit, že je to mimořádné opatření a ve vztahu k zákonu o ochraně veřejného zdraví za to může být předmětem nějaké sankce v rámci přestupkového řízení a pak už jenom tuto informaci ohlásit na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici,“ řekl deníku Echo24 prezident asociace Jiří Horecký s tím, že se horní hranice možné pokuty pohybuje do výše tří milionů korun.
Kriticky se k udělování pokut staví ministryně práce Jana Maláčová. „Testování nám pomůže rychleji zachytit nákazu a zajistit včas vhodná opatření, aby se dál nešířila. Apeluji na Ministerstvo zdravotnictví a hygieny, aby místo represí lépe vysvětlovaly přínosy testování. Testování je bezpečné a nemusí se nikdo bát,“ uvedla ministryně na svém Twitteru.
Pokuty však podle něj nemusí být tak vysoké, stejně jako u dřívějších případů porušení jiných mimořádných opatření může jít i o řádově tisíce korun. Stejné je to pak v případě zaměstnanců. „Jednak se vystavují možnosti postihu, u nich je tlak ještě větší, protože nepodstoupení testu znamená porušení pracovní kázně a to znamená tedy ukončení pracovního poměru bez podpory v nezaměstnanosti,“
Ministryně práce Jana Maláčová mluvila o možné neochotě klientů k testování na úterní tiskové konferenci. „U zaměstnanců je to jednoduché, tam to můžeme nařídit jako pracovní povinnost, nicméně u klientů žádnou takovou možnost nemáme, proto bych chtěla apelovat na všechny klienty sociálních služeb, kterých se to týká, a jejich příbuzné, aby se toho testování nebáli,“ uvedla Maláčová.
Nařízení o pravidelném testování klientů i personálu domovů každých pět dnů platí od středy. Opatření má bránit šíření covidu. Využívat se budou antigenní testy. Zařízení je zatím nemají a čekají na ně. Poprvé se musí vzorky odebrat do sedmi dnů, tedy do příští středy. Odbory a Asociace poskytovatelů sociálních služeb poukazují na to, že zdravotníci v domovech chybí. Personál by tak nemusel kvůli testování stíhat potřebnou péči. Asociace by v takovém případě byla pro mírné prodloužení testovacího intervalu.
Nakažených seniorů v Česku přibývá. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) průměrný věk nemocných s koronavirem, kteří se dostávají do nemocnic, roste. Zvedl se ze 65 na 70 let. U starších lidí mívá nákaza horší průběh, víc je také obětí. Lidé nad 75 let tvořili v říjnu podle statistik zhruba sedm procent nakažených, dvě pětiny hospitalizovaných s covidem a 71 procent obětí. Ve 182 zařízeních se k 28. říjnu nakazilo 3818 lidí.