Evropská komise je otevřená stropu na plyn ve výrobě elektřiny, řekla Von der Leyenová
PROJEV ŠÉFKY EK
Evropská komise je připravena jednat o zavedení cenového stropu na plyn používaný k výrobě elektřiny, oznámila ve středu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Zároveň před europoslanci naznačila, že komise uvažuje také o obecnějším zastropování ceny plynu, které by bylo dočasným řešením do spuštění nového mechanismu pro stanovování cen na unijním trhu. Jako další odpověď na aktuální vysoké ceny vidí von der Leyenová intenzivnější vyjednávání s partnery, jako je Norsko.
Předsedkyně EK o strategii mluvila v projevu v Evropském parlamentu, který ve Štrasburku probírá unijní reakci na vývoj ruské války proti Ukrajině. Své plány zároveň komise přibližuje v dopise rozeslaném lídrům členských zemí před pátečním neformálním summitem v Praze. Ten má mimo jiné přinést posun ve vleklé debatě o tom, zda na úrovni EU zastropovat cenu plynu a případně jak.
Putin has been using energy as a weapon, causing economic and social hardship.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 5, 2022
The measures we have put in place provide us with a first buffer of protection.
Now we will step up to tackle rising energy costs ↓
https://t.co/fDf1PiaBhD
„Jsme připraveni diskutovat o stropu na cenu plynu, který je používán k výrobě elektřiny,“ řekla dnes von der Leyenová. „Také se ale musíme podívat na ceny plynu za hranicemi trhu s elektřinou,“ pokračovala.
V projevu znovu poukázala na rizika, která podle komise obecný cenový strop přináší, ovšem poznamenala, že oproti jaru má takovéto opatření širší podporu mezi členskými zeměmi. „Zavedení stropu na cenu plynu obecně je dočasné řešení, než bude vyvinutý nový unijní cenový index, který zajistí lepší fungování trhu. A na tom už komise začala pracovat,“ uvedla.
Von der Leyenová zároveň vidí cestu ke „ztlumení“ ceny plynu v nových jednáních s dodavateli, jako jsou Norsko nebo Spojené státy. EU podle ní také musí plyn nakupovat společně a vyhnout se tak situaci, kdy jedna členská země přebíjí nabídku druhé.
Pokud jde o plyn z Ruska, ten podle šéfky EK aktuálně tvoří 7,5 procent plynu importovaného do EU, zatímco dříve to bylo 40 procent. EU se podle von der Leyenové také podařilo snížit celkovou spotřebu o desetinu a naplnit zásobníky na téměř 90 procent, což znamená o 15 procent vyšší zásoby než stejnou dobou loni.