1 Ostrá kritika ECB

Šéf Allianz si nebere servítky a drtí ECB. Je zpolitizovaná, míní

, NOVÉ

Témata: , ,

Generální ředitel společnosti Allianz, největší pojišťovny světa, Oliver Bäte se ostře pustil do Evropské centrální banky (ECB) a jejího odcházejícího prezidenta Maria Draghiho za „politizaci“ její monetární politiky. Navázal tak na výhrady, které vůči bance už v minulosti měla řada německých finančníků a zákonodárců.

Bäte vyvracel Draghiho prohlášení, že členské země eurozóny měly už dávno zavést vlastní fiskální reformy místo toho, aby čekaly, že monetární politika ECB napraví všechny její potíže. „Důvod, proč nezavádíme vlastní fiskální reformy, je ten, že až moc usnadňujete lidem, aby utráceli peníze, které ani nemají,“ citovaly šéfa pojišťovny Financial Times. „Kvůli tomu jsme vytvářeli centrální banky, aby se tohle nestávalo, aby centrální banky netiskly peníze. Říkají, že Draghi je nezávislý. Není,“ dodal Bäte.

ECB obviňuje z toho, že nebezpečně „zvyšuje risk“, když kombinuje svou vágní monetární politiku s její neúspěšnou snahou potírat takzvaný doom loop v případě odkupu státních dluhopisů a chová se nezodpovědně. Veřejnost už podle něj další finanční krizi eurozóny nepřijme.

„Myslím, že teď budu mluvit velmi silně, protože veřejnost si při další finanční krizi řekne: ‘Co je to s tím finančním sektorem? Vždyť z těch lidí dělají jen nástroje. Už nesmějí nic’,“ řekl Bäte.

Čtěte také: Jako v bance. Babiš se chystá vytáhnout ze zdravotních pojišťoven šest miliard

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.