Prodejci burčáku, vánočních kaprů a pomlázek mají šanci na osvobození od EET

3. a 4. vlna EET

Prodejci burčáku, vánočních kaprů a pomlázek mají šanci na osvobození od EETNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pomyslný kámen by mohl ze srdce spadnout prodejcům burčáku, vánočních stromků, jmelí, pomlázek, kraslic nebo provozovatelům předvánočních stánků s kapry. Mohli by totiž dostat výjimku z povinnosti EET, kterou navrhují opoziční poslanci. Sněmovna ve středu posunula novelu, která zavádí EET do dalších profesí, do závěrečného čtení legislativního procesu. Povinnost EET chce vláda ANO a ČSSD pro řemeslníky, lékaře či kadeřnice.

Předloha bude v květnu čelit snaze Pirátů o zamítnutí. Opoziční ODS prosazuje zrušení celé EET, která už dopadla na obchody a restaurace. Projednávání novely ve druhém čtení stejně jako v prvním provázela ostrá kritika EET ze strany opozice a její obrana především z úst ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Prostor dostaly i vtípky na adresu EET. Například o dopadu na ekologii hovořil pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. „EET vede k tomu, že účtenky jsou delší o dva centimetry. Za tu dobu už to dělá kilometry nebezpečného nebo minimálně toxického tisknutého papíru, který skutečně obsahuje bisfenol. Je nebezpečný, až rakovinotvorný,“ řekl Pikal, když představoval pozměňovací návrh, aby vydávání účtenek bylo na vyžádání. Do loterie Účtenkovka se opřel poslanec z ODS Ivan Adamec. „Účtenkovka mi vadí z etických důvodů, protože bojujeme proti hazardu a stát ho tady svým způsobem podporuje,“ řekl poslancům.

Kritika vůči EET a jejích dalších vln se týkala i obtížnosti kontroly dodržování EET ve třetí a čtvrté vlně, o které jsme psali ZDE. „U první a druhé existuje nějaká reálná kontrolovatelnost transakcí. Kontrolor přijde do restaurace a může se podívat, jestli zákazník dostal účtenku. Ve třetí a čtvrté vlně jsou podnikatelé, kteří podnikají jako jednotlivci a v drtivé většině nabízejí své služby zákazníkům nepřímo bez přítomnosti dalších osob. Kontrolní činnost má asi spočívat v tom, že si bude daňová správa fiktivně nechávat vymalovat pokoj nebo opravit potrubí,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Kdy bude EET pro další profese platit, se odvíjí od toho, zda a kdy ji poslanci schválí. Na přípravu budou mít podnikatelé a živnostníci půl roku.

Schillerová hájí EET

Pokud nebude novela v další fázi zákonodárného procesu zamítnuta, což ale není pravděpodobné, chce ODS, aby Sněmovna hlasovala ve finále o výjimce pro každou jednotlivou profesi, které se další vlny zavádění EET mají týkat.

Pozměňovací návrhy podali i poslanci Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Týkají se zrušení dalších vln zavádění evidence a různých výjimek, třeba na prodej burčáku, vánočních stromků, jmelí, pomlázek, kraslic nebo předvánoční stánkový prodej sladkovodních ryb.

Další úpravy se týkají i vynětí lékařských ambulancí z EET nebo výjimky pro podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, případně pro živnostníky s ročním obratem do 200 000 korun, do 500 000 korun, případně do 750 000 korun.

„Další prodlužování nepřijetí EET je proti zájmům této země, proti zájmům podnikatelů,“ řekla poslancům ministryně financí Schillerová. Podle poslance ODS Jana Skopečka však EET podnikatelské prostředí nenarovnává, jak říká vláda, ale komplikuje. „Uvrhujete ty nejmenší do zbytečných represí,“ prohlásil na adresu vlády a její novely bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle pirátského poslance Ondřeje Profanta je EET zneužíváním moderních technologií k šikaně vlastních obyvatel.

Část pozměňovacích návrhů se týká daně z přidané hodnoty. Lidovec Marian Jurečka chce zařadit do nižších sazeb například biopotraviny, palivové dřevo nebo výstavbu a opravy bytů. Vládní norma posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Rozpočtový výbor už dřív podpořil návrh na snížení daně z přidané hodnoty na elektronické knihy a audioknihy z 21 na deset procent.

Jurečka podal i návrhy ke zvýšení limitu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty na 1,5 milionu i na dva miliony korun. Nyní činí jeden milion korun.

Dále čtěte: „Stát potřebuje kontrolovat už i hrobaře“. EET se vrací do sněmovny

Hudební festivaly jsou v ohrožení. EET může mnohé z nich zlikvidovat

EET jako bullshit
 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články