Lidé by mohli výrazně ušetřit při koupi bytů. Zatím platí státu i statisíce na dani
Drahé bydlení v Česku
V době, kdy Češi řeší neúnosně vysoké náklady na bydlení, odmítly nedávno vládní ČSSD a ANO spolu s KSČM zrušit daň z nemovitosti, jak navrhoval Senát. Možnost ale má Poslanecká sněmovna znovu, až přijde na řadu návrh Pirátů na změnu zákona o dani z nabytí nemovitosti. Piráti nenavrhují daň kompletně zrušit, ale chtějí nově tři různé sazby, které by dle nich zlepšily dostupnost bydlení.
Daň z nabytí nemovitosti, která je nyní ve výši čtyř procent, platí kupující od roku 2016. V případě nákupu bytu za pět milionů činí daň 200 tisíc, kterou musí nakupující ihned zaplatit státu.
Ve sněmovně leží už přes rok návrh na sníženou sazbu této daně z dílny Pirátů. Původně navrhovali snížit daň ze čtyř na dvě procenta pro nabyvatele, kteří jinou nemovitost k bydlení v okamžiku koupě nevlastní. Návrh ale odmítla vláda, a tak přišli Piráti s pozměňovacími návrhy.
„K původnímu návrhu jsou nahrány naše dva pozměňovací návrhy, kde jeden reaguje na některé připomínky vládního stanoviska a druhý přidává do návrhu nulovou sazbu daně z nabytí nemovitých věcí pro hodnotu nemovitosti do dvou milionů korun,“ uvedl pro Echo24 předkladatel návrhu a poslanec Tomáš Martínek (Piráti).
„Celkově by tak finální návrh měl obsahovat tři sazby, které by se uplatňovaly na hodnoty nemovitostí pořizovaných k vlastnímu bydlení. Konkrétně na hodnotu nemovitosti do dvou milionů korun by byla uplatněna sazba 0 %, na hodnotu nemovitosti od dvou do čtyř milionů korun dvě procenta a hodnota nemovitosti převyšující čtyři miliony korun by podléhala stávající sazbě čtyři procenta,“ dodal Martínek.
Zrušit daň chtěla i ODS
Zrušení daně z nabytí nemovitosti před časem navrhl i Senát, daň někteří senátoři označili za nemravnou. Sněmovna ale návrh v září odmítla.
Na dani z nabytí vybral stát loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy. „Já si myslím, že takto salámovou metodou se porcovat státní rozpočet nedá,“ prohlásila tehdy k návrhu na zrušení daně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Na diskusi by to podle ní bylo, pokud by šlo o návrh zasazený do konkrétní reformy, která by mohla zrušit některé daňové výjimky související s bydlením.
Návrh senátorů zrušit daň podpořili opoziční poslanci, naopak poslanci ANO, ČSSD a KSČM senátní návrh odmítli, případně se zdrželi. Stejný návrh na zrušení daně v minulosti předložila i ODS.
Že by se daně postihující pořízení bytu měly snížit, se nedávno shodli v pořadu České televize primátoři Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), Brna Markéta Vaňková a Ostravy Tomáš Macura (ANO). Mělo by dle nich jít o snížení DPH na koupi nového bytu z 15 na deset procent a zrušení daně z nabytí nemovitosti, uvedli primátoři.