Další porážka Mayové, parlament její brexitovou dohodu nechce. To oslabuje její pozici v Bruselu

BREXIT

Další porážka Mayové, parlament její brexitovou dohodu nechce. To oslabuje její pozici v BruseluAKTUALIZOVÁNO
Britská premiérka Theresa Mayová Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská Dolní sněmovna odmítla podpořit premiérku Theresu Mayovou v její snaze upravit v brexitové dohodě podmínky takzvané irské pojistky. Na dohodě včetně pojistky se Mayová už dříve dohodla s Evropskou unií, britský parlament ale dokument na konci ledna odmítl a premiérka se teď snaží ujednání s EU pozměnit.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn k hlasování poznamenal, že Mayová nemá v parlamentu pro svůj plán většinu. Premiérčin úřad následně Corbyna obvinil, že prosazuje stranické zájmy na úkor budoucnosti země, a uvedl, že vláda se bude dál snažit dosáhnout změn v irské pojistce.

„Vláda bude v této věci s EU pokračovat, aby zajistila, že odejdeme podle plánu 29. března,“ uvedl tiskový mluvčí úřadu premiérky. Zároveň sdělil, že ministerská předsedkyně je stále přesvědčena, že konzervativní poslanci chtějí, aby dosáhla změn v podmínkách dohody. Dodal, že tito zákonodárci ve čtvrtek hlasovali proti usnesení, protože se obávali možnosti vyškrtnutí brexitu bez dohody z možných řešení.

Hlasování o usnesení média označovala jako symbolické, které poslouží Mayové jako utvrzení v tom, aby dále usilovala o změny podmínek irské pojistky. Porážka je ale pro ni nepříjemná, a to i vzhledem k tomu, že se premiérka snaží unii ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Usnesení podpořilo 258 zákonodárců, proti jich bylo 303. Labouristický poslanec David Lammy dění v parlamentu s odkazem na svátek svatého Valentýna označil za valentýnský masakr a za zničující verdikt pro premiérčin brexitový plán.

Ještě před hlasováním kritizovali usnesení euroskeptičtí zákonodárci ze skupiny European Research Group (ERG). Vadila jim pasáž o podpoře stanovisek, která vyjádřila Dolní sněmovna 29. ledna. Poslanci se totiž tehdy vedle odmítnutí takzvané irské pojistky zároveň postavili proti brexitu bez dohody. Zákonodárci z ERG se nakonec rozhodli, že se hlasování zdrží. Později to sice označili za zbytečný krok, ale část z nich nakonec skutečně nehlasovala.

Irská pojistka, která má zabránit vzniku klasických hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem, se stala sporným bodem britské politiky. EU a také Británie si udržení pohraničního režimu bez kontrol přejí, ale řada britských poslanců kritizuje podmínky pojistky, která by měla být použita v případě, že se Londýn a Brusel během přechodného období nedohodnou na jiném řešení. Navržený pojistný mechanismus podle nich představuje riziko dlouhodobého připoutání Spojeného království k unijním strukturám i po brexitu.

Parlament také odmítl návrh opozice, aby se do 27. února hlasovalo o upravené brexitové dohodě. Zamítl i návrh Skotské národní strany (SNP), která žádá tříměsíční odklad termínu vystoupení Británie z Evropské unie. O návrhu, aby vláda předložila analýzu dopadu brexitu bez dohody na podnikání a obchod se nakonec nehlasovalo, protože jeho autorka ho stáhla.


Čtěte dále: Ford varuje Mayovou: Brexit bez dohody bude katastrofou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články