V zahraničí padla první česká vojákyně. Je jednou z obětí nehody na Sinaji
ARMÁDNÍ MISE
Na egyptském Sinajském poloostrově dnes spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou ze sedmi obětí nehody je i česká vojákyně. Jedná se o první českou vojákyni, která zemřela v zahraniční misi. O život přišlo i pět Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží také Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Oznámila to s odvoláním na izraelské zdroje agentura AFP.
Českou obětí nehody vrtulníku na Sinajském poloostrově je rotmistryně Michaela Tichá. Na svém twitterovém účtu o tom dnes informovala armáda. Náčelník generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřili upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulé, která se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji.
"Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise. Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada," uvedla armáda v tiskové zprávě.
Událost vyšetřují mise MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) a místní orgány, dodala česká armáda.
.MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled. Mise je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.
Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.