V Barmě zastřelila policie devatenáctiletou demonstrantku, obětí už je přes 50
PROTESTY V BARMĚ
Svět dojímá příběh devatenáctileté barmské dívky Kyal Sin, mezi přáteli přezdívané Angel (anglicky Anděl), která zemřela ve středu na demonstraci na protest proti vojenskému převratu v zemi. Dívka se akce zúčastnila v tričku s anglickým nápisem „Everything will be OK,“ česky „Všechno bude dobré“. Protesty v zemi probíhají od převratu 1. února a vyžádaly si více než 50 civilních obětí. O tragické smrti informuje server Insider.
V batohu Kyal Sin byly nalezeny kartičky uvádějícími její krevní skupinu, kontaktní telefon a vzkaz, že v případě své smrti daruje své orgány k transplantaci. Stejné informace vyvěsila na svém facebookovém účtu. Zemřela ve středu 3. března po zásahu kulkou do hlavy v ulicích města Mandalaj.
Fotografie dívky s nápisem „Všechno bude dobré“ na hrudi se rychle rozšířily po sociálních sítích. Z hesla i Kyal Sin samotné se stává symbol odporu vůči vojenskému režimu.
“My blood type is B and if I die, donate my body organs”
— Tiffany˚✧⁎⁺˳✧༚ (@THE9tiffany) March 6, 2021
-Ma Kyal Sin, 19yo who was shot in the head by Myanmar’s military coup. pic.twitter.com/1qan1rdirr
This is 19yr. Old Kyal Sin...
— GuRRiLLa_MonSoon (@GuRRiLLaMonSooN) March 6, 2021
She was a brave young Woman in Myanmar fighting for DEMOCRACY!
“Everything Will Be Ok” was the message.
A bullet to the head is what she received. Kyal Sin was murdered. #MyanmarPoliceBrutality #PrayForMyanmar #KyalSinRestInPeace pic.twitter.com/fq9KRNFrDg
Středa byla dosud nejkrvavějším dnem barmských protestů. Barmská vláda od té doby střílí většinou jen slzným plynem.
„Víme, že mohou zahájit ostrou palbu a zabít nás. Zůstat naživu pod vládou junty ale nemá smysl,“ řekl agentuře Reuters aktivista Maun Saun Kcha.
V některých částech hlavního města Rangún demonstranti vztyčili barikády a rozvěsili podél ulic prostěradla a dámské šaty, aby zpomalili postup policie a vojáků. Podle místní tradice je procházení pod ženskými šaty pro muže ponižují a přináší jim smůlu. Na sociálních sítích se objevila už i videa, jak policisté prádlo sundavají, aby pod ním nemuseli projít.
„Mladší generace už tomu nevěří, že to nosí smůlu, ale starší ano. Chceme takto zpomalit vojáky a získat čas na útěk v případě zásahu proti nám,“ citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.
Zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová prohlásila, že varovala vojenské vedení Barmy před přísnými sankcemi ze strany některých zemí a před mezinárodní izolací. „Odpověď zněla: Jsme na sankce zvyklí, přežili jsme je,“ řekla Schranerová Burgenerová.
Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž jasně zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij.