Skandál Červeného kříže. Desítky zaměstnanců platily za sexuální služby
Aféra Červeného kříže
Mezinárodní výbor humanitární organizace Červený kříž oznámil, že 21 jeho pracovníků muselo v posledních třech letech opustit svůj post kvůli tomu, že si „objednávali sexuální služby“. Všech jednadvacet obžalovaných dostalo výpověď nebo rezignovalo. Odhalení přichází po nedávné vlně obvinění, podle nichž v sektoru organizací poskytujících pomoc roste ze strany jejich zaměstnanců počet případů sexuálního zneužití. Na případ upozornil server BBC.
„Byl to těžký, ale důležitý den,“ řekl o rozhodnutí generální ředitel výboru Yves Daccord. Podle něj to byla právě nedávná hlášení o sexuálních deliktech v humanitárních organizacích, která donutila firmu se sídlem v Ženevě provést interní šetření. „Dal jsem svým týmům za úkol projít všechna data ohledně sexuálních provinění, která máme k dispozici, a mohu vám říci, že od roku 2015 jsme zaznamenali 21 zaměstnanců, kteří byli buď propuštěni za to, že si platili za sexuální služby, anebo rezignovali,“ prohlásil. Společnost ve svém kodexu z roku 2006 objednávání sexuálních služeb vysloveně zakazuje.
U dalších dvou uchazečů o práci organizace zjistila podezření z takového chování, a tak je rovnou odmítla, řekl Daccord. Ten především lituje, že Červený kříž, pro nějž po celém světě pracuje na 17 tisíc lidí, s incidenty nenaložil správně a že jim lépe nepředcházel.
Humanitární organizace se ocitly v hledáčku médií poté, co deník The Times na začátku února rozpoutal kauzu britské pobočky charitativní organizace Oxfam. Ta měla krýt sexuální delikty svých pracovníků při misi na Haiti. K podobnému pochybení se byla nucena doznat agentura Plan International, zaměřující se na pomoc dětem. Nedávno potvrdila šest případů, při nichž došlo k sexuálnímu zneužití dětí, a to přímo jejími zaměstnanci nebo spolupracovníky.