Štrasburk nutí Itálii uznat manželství homosexuálů. Chyba, říká český i polský soudce
Homosexuální sňatky
Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Itálie porušila právo na rodinný život tím, že neuznala manželství 12 homosexuálů uzavřená v zahraničí. Ti kvůli tomu již dříve podali stížnost. Český a polský soudce však tvrdí, že jde v justici o fundamentální metodickou chybu, protože soud byl na Itálii uvalen bez opory v Úmluvě o lidských právech a svobodách, jak uvádí server Česká justice.
Stejnopohlavní svatby desíti mužů a dvou žen a pokusy registrovat je jako standardní manželství v Itálii se odehrály v letech 2008 až 2017. Itálie všechny žádosti o uznání v zahraničí uzavřených manželství zamítla s odkazem na vnitrostátní ustanovení o veřejném pořádku, neboť Itálie definuje manželství jako svazek mezi mužem a ženou.
Místní úřady tedy dvojice registrovaly v civilním svazku, který je v Itálii určen dvěma osobám stejného pohlaví. Homosexuálové se však rozhodli vymoci si uznání stejnopohlavního manželství uzavřeného v zahraničí prostřednictvím stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten rozhodl v polovině prosince v jejich prospěch.
Soudci Aleš Pejchal a Krzysztof Wojtyczek však k rozsudku napsali společné nesouhlasné stanovisko a uvažování zbylých pěti soudců označili za fundamentální metodickou chybu. Společenské změny, které se odehrávají v některých státech, nemají vliv na závazky jiných států, co se týče ochrany práv a svobod, upozorňují soudci.
V únoru 2017 vstoupil totiž v účinnost zákon, kterým Itálie těm občanům, kteří uzavřou stejnopohlavní manželství v zahraničí, garantuje, že bude uznán jako občanský svazek podle italských zákonů. „Soud poznamenává, že nová italská legislativa poskytuje občanským svazkům a registracím manželství konstruovaným v zahraničí jako občanské svazky více či méně stejnou ochranu jako manželství s uznáním základních potřeb dvojice ve stabilním vytvořeném vztahu, Soud není v tomto konkrétním případě povolán, aby přezkoumával rozdíly a detaily těchto svazků, je to záležitost mimo dosah tohoto případu,“ uvedl doslova Soud ve svém aktuálním rozhodnutí.
Právo na uznání manželství osob stejného pohlaví Itálie nadále neuznává. Institut manželství podléhá italskému občanskému zákoníku, i když je manželství uzavřeno v zahraničí. První podmínkou jeho platnosti je, aby manželé byli rozdílných pohlaví, popisuje legislativu v aktuálním rozsudku Evropský soud pro lidská práva.
Většina dvojic spolu žila, sdílela společný bankovní účet a svého manžela či manželku navzájem označili za strážce zdravotního stavu v případě nemoci, tvrdí Evropský soud pro lidská práva. Ze všech dvanácti lidí, kterých se případ týká, jsou jen dvě ženy. Případ nese název „Orlandi v. Itálie“ po stěžovatelce z jediné ženské dvojice „žalobců“. Francesca Orlandi si v kanadském Torontu vzala za manželku Elisabettu Mortagnu v roce 2010. Zbylých pět dvojic jsou muži. Celkem je jedenáct žalobců italské národnosti a jedna žalobkyně kanadské. Manželé si navzájem řekli ano v Torontu, Amsterodamu a v Berkeley v Kalifornii.