Banksy a Němci posílají další loď, aby dovážela migranty do zkoušené Itálie
ILEGÁLNÍ MIGRACE
Britský streetartový umělec bez tváře Banksy finančně podpořil plavidlo, které má dopravovat další migranty přes Středozemní moře, hlavně do Itálie. Růžová loď, která už ve vodách operuje a kterou zdobí výtvarníkovo dílo, tzv. zachránila bezmála 90 lidí, informoval server deníku The Guardian. Plavidlo vyplulo poněkud v utajení 18. srpna ze španělského přístavu Borriana. Děje se tak v době, kdy je Itálie, zvláště těžce zkoušena přísunem migrantů, mnohdy nakaženými koronavirem a záchytná střediska jsou přeplněná. Malta mezitím zabránila německé lodi Sea- Watch 4 s 200 migranty přistát a ta směřuje do Itálie.
Růžovobílá loď plující pod německou vlajkou má na sobě obrázek děvčete v záchranné vestě se záchranným kruhem ve tvaru srdce v Banksyho nezaměnitelném stylu. Pojmenována byla Louise Michel (Michelová) po francouzské anarchistce z 19. století. Posádku tvoří evropští aktivisté, kteří mají dlouholeté zkušenosti s podobnými akcemi na moři. Podle agentury ANSA jde o bývalou loď francouzské celní strže, menší, 31 metrů dlouhou, ale podstatně rychlejší než obvyklé lodě nevládních organizací přivážející migranty, což ji potenciálně umožní unikat libyjské pobřežní stráži.
"LouiseMichel existuje, protože současná evropská politika záměrně ignoruje tísňová volání a nechává lidi, aby se utopili. Státy se spoléhají na civilisty, aby zabránili hromadným ztrátám na životech v Středozemním moři," tvrdí o sobě posádka této lodi.
24h after they were rescued, the 89 survivors are safe onboard the #LouiseMichel.
— LouiseMichel (@MVLouiseMichel) August 28, 2020
After dealing with dehydration, fuel burns and injuries from the torture they suffered in Libya, they have a moment of respite. Together with the crew, they are waiting for a Port of Safety. pic.twitter.com/jJpJaHt3NB
Posádka lodi podle deníku ve čtvrtek v centrální části Středozemního moře vzala na palubu 89 lidí, včetně 14 žen a dětí. Hledala také "bezpečný přístav, kde se pasažéři vylodí nebo kde je předá plavidlu evropské pobřežní stráže". Louise Michel také asistovala při dvou dalších operacích celkem 105 lidí, kteří jsou nyní na palubě německé lodi Sea-Watch 4, která rovněž převáží migranty přes moře.
Ta ovšem nepochodila se snahou vylodit migranty na Maltě. Podle páteční informace Malta zamítla žádost Sea-Watch 4 o přistání a nyjí s asi 200 ilegálními migranty pluje k italským břehů.
Na vypravení nového plavidla se Banksy dohodl s Piou Klempovou, bývalou kapitánkou několika podobných lodí ve Středozemním moři. Klempová ujasnila, že umělec se na projektu podílel čistě z finančního hlediska. "Banksy nebude předstírat, že ví lépe než my, jak se starat o loď a my se nebudeme tvářit, že jsme umělci," uvedla kapitánka.
Yesterday morning, #LouiseMichel responded to a distress call from #Moonbird air reconnaissance plane.
— LouiseMichel (@MVLouiseMichel) August 28, 2020
89 people were rescued and brought on board Louise Michel. The survivors need a Place of Safety now.#SolidarityAndResistance pic.twitter.com/HWde3hYFqT
Ve vodách Středozemního moře se už letos potvrdilo úmrtí více než 500 migrantů, skutečný počet je však podle odhadů mnohem vyšší, píše The Guardian. Minulý týden u libyjského pobřeží utonulo nejméně 45 lidí, podle OSN šlo o nejtragičtější podobné neštěstí v letošním roce.
Většina migrantů do Itálie přichází nyní z Tuniska a do země jim pomáhají německé lodě. To vyvolává v Itálii politické napětí. Tento měsíc proto italští ministři navštívili Tunisko ve snaze migraci zabránit. Řím prohlásil, že další migranti už budou deportováni zpět.