Proč Babišova vláda tak spěchá s přípravou nového atomového bloku v Dukovanech
ECHOPRIME
Koronavirová krize dává šanci rychle prosadit věci, které by se v klidnější době uváděly do života mnohem obtížněji. Platí to v dobrém i zlém. Bez vyhrocené situace, žádající rychlá řešení, by se vždycky našla spousta důvodů, proč něco nejde. Při plně upnuté pozornosti by se také ozvalo mnohem víc kritiků, padlo mnohem víc argumentů, než když se věci protáhnou mimo hlavní proud pozornosti. Spousta firem, a dokonce i úřadů, kde bývá prosazení čehokoli nesmírně složité, si třeba pochvaluje, jak tlak na komunikaci na dálku věci usnadnil, omezil byrokracii a posunul rychle dopředu digitalizaci. Šlo to, protože to jít muselo. Byl tlak.
Stejně se ale ve stínu koronaviru velmi rychle prosadily věci, protože se o nich skoro nemluvilo. Pozornost byla jinde. To je třeba případ zrušení povinné státní maturity z matematiky, které prošlo s velkou podporou Poslaneckou sněmovnou.
Mimo hlavní proud pozornosti se také po více než šesti letech od chvíle, kdy vláda na jaře 2014 zrušila výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, znovu rozjely přípravy nových jaderných bloků. Tentokrát nikoli v Temelíně, ale v moravských Dukovanech. Vláda a elektrárenská společnost ČEZ, pod niž jaderné elektrárny patří, rozjely přípravu zákonů a povolení na to, aby se dalo stavět.