„Nebezpečná hra“. Macron slovy o mozkové smrti NATO vyvolal v Česku bouři
budoucnost NATO
Slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o mozkové smrti Severoatlatické aliance NATO vyvolala bouři také mezi českými politiky. Většina oslovených považuje jeho slova za velmi nebezpečná. Podle europoslance ODS Alexandra Vondry chce Macron ovládat Evropu, k čemuž vede cesta přes rozbití NATO. Na druhou stranu bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda se francouzského prezidenta částečně zastal s tím, že on sám by mluvil spíše o roztroušené skleróze.
„To, co právě zažíváme, je mozková smrt NATO,“ řekl Macron v rozhovoru s časopisem The Economist. NATO si nyní podle francouzského státníka musí vyjasnit své strategické cíle. „Spojené státy svá strategická rozhodnutí se svými partnery v NATO vůbec nekoordinují,“ postěžoval si. Členové vojenské aliance jsou navíc podle Macrona nyní svědkem „agrese, kterou zahájil další člen NATO, tedy Turecko, a to v oblasti, kde jsou ve hře naše zájmy, aniž by to koordinoval“. „To, co se stalo, je pro NATO velký problém,“ zdůraznil šéf Elysejského paláce.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůrazňuje, že lámat hůl nad NATO je velmi nebezpečné. „NATO je pro Česko důležitá záruka bezpečnosti, i díky němu je v Evropě mír. Problém turecké ofenzívy rozpoutal mnoho vášní a oprávněně. Já sám jsem ji opakovaně ostře odsoudil. Lámat ale hůl nad organizací, jako je NATO, považuji za krátkozraké a potenciálně velmi nebezpečné. Doufám, že emoce brzy opadnou a začneme se zase bavit konstruktivně o tom, jak na Turecko dal vyvíjet pokud možno účinný tlak,“ řekl ministr pro Echo24.
Mnohem ostřeji se ozval bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). „Dávno jsem před Macronem varoval. Francie vypudila z EU Británii a teď využívá politické slabosti Německa a chce Evropu ovládat. Cestou k tomu je rozbití NATO. Je to nebezpečná hra, kterou je nutné hned odmítnout,“ uvedl současný europoslanec pro Echo24.
Svoboda: Žádná mozková smrt, ale roztroušená skleróza
Naopak bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda medicínské přirovnání chápe, přestože by použil jiné. „Kdybych si já měl vypůjčit diagnózu z medicíny, tak bych naprosto jasně řekl, že to je roztroušená skleróza. Při této nemoci je vnitřní organizmus napaden atakem, který se může vrátit a pokaždé oslabí organizmus. Tohle se podle mě děje v Severoatlantické alianci. Byla vytvořena na jiný typ hrozeb, než kterým čelí dnes. Každý ten atak zanechá malé oslabení a to se postupně děje. Určitě bych to nenazval mozkovou smrtí, protože ta je nevratná. Tohle taky není úplně vratné, ale ještě to dává nějakou naději. Ale souhlasím s tím, že nová administrativa Spojených států, role Turecka, strach Evropy z nelegální migrace a bezradnost lídrů vede ke krokům, které oslabují organizaci,“ vysvětlil pro Echo24.
Podle bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové se musí NATO na podobné případy připravit. „NATO se musí řádně zamyslet, jak bude a může postupovat v případech, které předvedlo Turecko na Sýrii. Osobně vnímám, že jde o upevnění vztahu Turecka a vliv Ruska v dané oblasti. V každém případě doufám, ze Turecko si tímto jasně pozastavilo jakýkoli možný vstup do EU. Bohužel nezapomínejme, ze Turecko má na svém území miliony uprchlíků, které nepouští na základě „dohody“ do EU. Samozřejmě to stojí EU nemalé miliardy euro. Jedná se o velmi citlivé záležitosti, které musí být řešeny diplomatickým způsobem. Ve čtvrtek jsme na zahraničním výboru diskutovali i zapojeni OSN,“ řekla pro Echo24.
Rakušan: NATO je v těžké situaci vinou Turecka
Za přehnaně silný považuje Macronův výrok i předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD). „Je přehnaně silný. A podle mého úmyslně. Macron si zjevně připravuje půdu před jednáním summitu NATO počátkem prosince,“ uvedl pro Echo24 Veselý.
Další člen zahraničního výboru sněmovny Vít Rakušan (STAN) si myslí, že chce Macron zlepšit svůj mediální obraz. „Předpokládal bych, že to francouzský prezident probere s kolegy z NATO. Toto je snaha vytvořit mediální obraz „silného muže“. Pokud chce francouzský prezident budovat více evropskou obranu, nic mu v tom nebránilo to navrhnout. NATO je určitě, vinou Turecka, ve velmi těžké situaci. Stále je to ale organizace, díky níž žije náš civilizační okruh v relativním bezpečí. Proto bychom si měli dát na silné výroky pozor,“ uvedl předseda STAN pro Echo24.
Bývalý poslanec TOP 09 Marek Ženíšek zdůrazňuje, že NATO již řadu krizí překonala. „Turecko stabilitu v regionu určitě značně zhoršuje, jeho chování je neakceptovatelné. To má prezident Macron jistě pravdu. Měl by si ale také položit otázku, která ze zemí NATO je ochotna a schopna politicky a vojensky v regionu reagovat? Kolik zemí NATO, včetně té jeho, vynakládá požadované 2 procenta HDP na obranu? Kolik z nich, včetně té jeho, splňuje závazek dávat 20 procent obranného rozpočtu na investice a modernizaci, aby právě k té mozkové smrti, jak o ní prezident mluví, nemohlo dojít? Z historie víme, že NATO prodělalo několik krizí, např. když Francie opustila na nějakou dobu struktury NATO a sídlo se kvůli tomu přesunulo z Paříže do Bruselu, a vždy je překonala. Co ale bude překonávat jen velmi těžko, je riziko, když pro většinu aliančních zemí stále nebude modernizace jejich armád prioritou,“ řekl Ženíšek.