Krocení Facebooku a spol. Klaus ml. (ODS) chystá předlohu o svobodě slova na internetu

Svoboda slova na internetu

Krocení Facebooku a spol. Klaus ml. (ODS) chystá předlohu o svobodě slova na internetuNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Poslanec ODS Václav Klaus mladší chystá předlohu, která by až na některé výjimky zaručovala svobodu slova na internetu, zejména na sociálních sítích. O plánu hovořil na dnešním semináři pojmenovaném Svoboda projevu a právo občana na pravdu, který pořádalo ve Sněmovně hnutí SPD Tomia Okamury. Klaus řekl, že provozovatelé sociálních sítí by měli blokovat jen příspěvky nabádající ke genocidě a podobně. Návrh by mohl podat na podzim.

„Svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Lidé mají právo sdělovat své názory, chytré i hloupé, inspirativní i provokativní. Hranice je velmi tenká,“ uvedl Klaus. Svobodný internet je podle něho důležitou součástí svobody slova. „Hodně přispěl ke svobodě slova tím, že naboural monopol tradičních médií,“ řekl později ČTK.

Poslední dobou podle Klause vzniká velice silný tlak dostat internet pod kontrolu. „Spousta lidí je blokována za naprosto nevinné názory nebo prostě názory vyplývající z jejich smýšlení,“ soudí. Návrh zákona, který zadal k přípravě právníkům a bude se pro něj snažit získat v dolní komoře širší podporu, by tomu podle něho zamezil.

Klaus nesouhlasí s argumenty, že sociální sítě provozují soukromé společnosti, které si mohou nastavit podmínky tak, jak chtějí. „Když jste soukromý hospodský, také si nemůžete vymyslet, že se u vás kouří po 22:00, protože to nikomu nevadí. Když jste hotel, také si nemůžete vymyslet, že neubytováváte zrzavé nebo černochy,“ poznamenal. Soukromí provozovatelé sociálních sítí mají mít podle něho podmínky takové, že blokují výzvy ke genocidě a podobně, ale všechno ostatní musí ponechat, pokud chtějí v Česku působit.

Koncept svobody projevu na internetu je podle právníka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha Martina Loučky nutné vnímat v protikladu s ochranou osobnosti a dalších statků, jako jsou autorská díla a podobná práva. „V první řadě je nutno podotknout, že právo na svobodu projevu tu již je, a tedy cenzura je nepřípustná již za současné právní úpravy, konkrétně Listiny základních práv a svobod,“ uvedl.

Před přijetím jakékoli regulace je podle Loučky nutno vypořádat se s legislativou EU, implementovanou i do českého právního řádu, a související extenzivní judikaturou, zabývající se problematikou služeb spočívajících v ukládání a zprostředkování obsahu a jejich vztahem k porušování práv. „Zamýšlený návrh tedy má své místo tam, kde chceme zabránit poskytovatelům služeb, aby byli příliš proaktivní v preventivním blokování obsahu. Na druhou stranu není pravděpodobně vhodné jej realizovat v této době, kdy na toto téma vzniká evropská harmonizační úprava, byť ta slibuje spíše větší ochranu držitelům práv,“ dodal.

Na semináři vystoupili s příspěvky například publicisté Ladislav Jakl a Petr Žantovský. Jakl se pozastavil nad tím, že se v současností vede debata o tom, „že v zájmu dobra je třeba někomu omezovat svobodu slova“. Petr Žantovský mluvil mimo jiné o poklesu důvěry veřejnosti v média a snižování jejich vlivu na vytváření veřejného mínění.

Svobodu slova vyzdvihl v úvodním projevu předseda SPD Okamura. „Cenzura nepatří do demokracie. Má jediné omezení. Svoboda slova není svoboda lhát,“ řekl. Mluvil o „cenzuře oponentních názorů“ a o dehonestaci jejich nositelů. Poslanec SPD a pořadatel semináře Jiří Kobza se zase tázal, zda mají novináři objektivně informovat, nebo dělat politiku. Mediální odborník Jan Jirák, který ve svém příspěvku hovořil o vývoji médií od pádu socialismu, podotkl, že některá vyjádření už z úvodních projevů Kobzy a Okamury by stály za komentář. Dále záležitost nerozváděl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články