Vláda podpořená SPD a KSČM? Drahoš by byl pro, Horáček s Topolánkem nikdy

Prezidentské volby 2018

Vláda podpořená SPD a KSČM? Drahoš by byl pro, Horáček s Topolánkem nikdyNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš by byl ochotný jmenovat menšinovou vládu s podporou SPD a komunistů, pokud by taková vláda měla předem domluvenou důvěru v Poslanecké sněmovně. Řekl to v rozhovoru pro server Info.cz. Drahošův postup rozdělil další prezidentské kandidáty. Michal Horáček a Mirek Topolánek se proti němu ostře vymezili, Jiří Hynek a Marek Hilšer by podle svého vyjádření postupovali stejně jako Drahoš.

Jiří Drahoš v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že by vládu s přímou účastí komunistů a SPD nejmenoval, ale vládu s podporou takových stran by akceptoval. „Pokud by tato vláda (menšinová, pozn. red.) měla důvěru, tak bych ji jmenoval. Musím respektovat ústavu,“ dodal a současně se vymezil proti Andreji Babišovi. „Kdybych byl prezidentem, tak bych sdělil člověku, kterého pověřuji jednáním o vládě, že pokud bude trestně stíhán, že bude muset navrhnout jako premiéra někoho jiného,“ řekl Drahoš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ostře na Drahošova slova zareagoval textař Michal Horáček. „Obvykle nekomentuji výroky jiných kandidátů. Ale já tento názor rozhodně nesdílím. Komunisté a SPD nejsou strany, které by měly mít legitimní podíl na moci,“ uvedl pro Echo24 prezidentský kandidát Horáček.

„Nedokážu se smířit s tím, že strana, která by měla ve svém názvu to komunistická, by měla být součástí legitimní moci, protože nechce demokracii. Ústava říká, že prezident vykonává svou funkci dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a já si toto na svědomí nevezmu. U SPD je moje argumentace následující: podrobně jsem si prohlédl 22 poslanců, které strana má. Myslím si, že nejsou kompetentní. Jsou tam legitimně, ale žádnému z nich bych nesvěřil řízení ani malého bistra třeba s hot dogy,“ dodal Horáček.

Šokován vyjádřením Drahoše je podle svých slov Mirek Topolánek. „Tato otočka o 180 stupňů oproti jeho předchozím vyjádřením pro mě znamená, že to není pevný, zralý a hodnotově ukotvený kandidát na prezidenta a prezidentem by být neměl. Já si nedovedu představit, že by tento scénář vyhovoval všem voličům ANO. Připadá mi to neuvěřitelné,“ uvedl kandidát na prezidenta a bývalý předseda vlády a ODS. ,,Já bych se do té situace vůbec nedostal, protože bych hlavně nejmenoval premiéra, který by nepřinesl tu většinou koalici ze systémových stran, protože byla možná. A je těch variant několik,“ dodal Topolánek.

Další prezidentské kandidáty Drahošova slova z míry nevyvedla. „Nevidím, proč bych měl být šokován. Žijeme v demokratické společnosti po demokratických volbách,“ uvedl pro Echo24 další prezidentský uchazeč Vratislav Kulhánek (ODA).

Ne tak kriticky hodnotí Drahošova slova i kandidát Realistů Jiří Hynek. „Pro mě je nepřijatelná vláda, která nedostane důvěru. Jestliže bude menšinová vláda a dostane důvěru sněmovny, ta vláda platí. Důvěra sněmovny je klíčová. Prezidentovi se můžou nelíbit výsledky voleb, ale nesmí pohrdat vůlí voličů,“ uvedl pro Echo24. „Jestli existují strany, které nejsou zakázané, a jsou zvolené do Poslanecké sněmovny, prezident se může maximálně mračit a veřejně deklarovat, že se mu něco nelíbí. Ale musí respektovat vůli voličů,“ dodal Hynek.

S výroky Jiřího Drahoše o jmenování vlády s podporou SPD a komunistů souhlasí i Marek Hilšer. „Ústava dává určité mantinely, ale nejmenoval by vládu, ve které by byly strany SDP a KSČM,“ uvedla Hilšerova mluvčí Pavla Čechová.

Prezidentské volby se konají v lednu

První kolo prezidentských voleb se koná 12. a 13. ledna. Kandiduje devět mužů. Proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi kandidují bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Všichni tři měli podporu více než zákonem požadovaných 50 000 občanů.

Nominaci od poslanců získali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Senátoři do voleb podpořili diplomata Pavla Fischera, lékaře Marka Hilšera a expremiéra a bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Drahoš zvítězil ve studentských volbách, druhý byl Zeman

Topolánek: Ve 2. kole bych mohl nad Zemanem vyhrát, řekl pro Echo TV