Čína díky koronavirové krizi upevňuje svůj vliv v Česku, varuje agentura AP
ČÍNSKÁ POLITIKA ŠTĚDROSTI
Zatímco jinde ve světě je Čína kritizovaná za to, jakým způsobem se zpočátku k pandemii nemoci covid-19 stavěla, v zemích střední a jihovýchodní Evropy, jako je Česko, Maďarsko a Srbsko, si Peking v současné situaci bez větších potíží udržuje svůj těžce vydobytý vliv, napsala dnes agentura AP. K tomu, aby se Číňané mohli stavět do role štědrého a strategického spojence, pomáhají dodávky roušek a dalších ochranných pomůcek.
Na Západě byl Peking kritizován za to, že na hrozící nebezpečí nereagoval dostatečně rychle a nechal virus šířit v provincii Chu-pej a jejím hlavním městě Wu-chan, píše AP. „Roušková diplomacie“, která je podle AP kombinací pomoci, měkkých politických nástrojů a politické reaklamy, ale padla na úrodnou půdu v zemích střední a jihovýchodní Evropy. Zde si Čína dlouhodobě upevňovala politický a ekonomický vliv pomocí své hospodářské iniciativy s názvem nová Hedvábná stezka.
AP snahu Pekingu ukázat se v dobrém světle ilustruje na výroku českého prezidenta Miloše Zemana, který v projevu z 19. března vysílaném televizí Prima vyzdvihl, že Čína jako jediná země České republice pomohla v dodávce zdravotnických pomůcek. Agentura připomíná, že Zeman je znám pro své názory oslavující Rusko i Čínu. Zároveň uvádí i opačnou pozici českého sinologa Martina Hály, který upozorňoval, že ze strany Číny se nejedná o pomoc, ale o běžnou komerční dodávku, a který přehnané projevy vděčnosti označil za problematické.
Čínskou pomoc vyzdvihovali také maďarský premiér Viktor Orbán a další maďarští vládní představitelé. Přitom snižovali podporu Evropské unie a snažili se zlehčovat kritiku Bruselu kvůli nedávno odhlasovanému kontroverznímu zákonu, který posiluje pravomoce Orbánova kabinetu na úkor parlamentu a dává vládě větší kontrolu nad obsahem médií.
Čínskou dodávku zdravotnických pomůcek okázale vítalo také Srbsko. Když do Bělehradu v březnu dorazil první letoun s těmito pomůckami, srbský prezident Aleksandar Vučič na letišti líbal čínskou vlajku. AP uvádí, že čínské dodávky pomůcek velebily také Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Slovensko, i když některé testovací sady a ochranné pomůcky se ukázaly být kazové a dodávky byly v některých případech placené.
Srbsku, které je kandidátským státem na členství v Evropské unii, Brusel poskytl dotace a půjčky ve výši několika milionů eur, píše AP. Představitelé Srbska a srbská státní média ale tuto pomoc snižovali, a naopak vyzdvihovali čínské dodávky, dary a půjčky z Pekingu. „Evropská solidarita neexistuje, pomoci dokáže pouze Čína,“ řekl prezident Vučič. Srbská opozice vyzývala, aby vláda zveřejnila, jak velká pomoc od Pekingu skutečně byla, a porovnala ji s pravděpodobně mnohem vyšší pomocí z EU, ale nestalo se tak.
Na nebezpečí čínských snah o upevnění svého vlivu upozornil představitel unijní diplomacie Josep Borrell. „Musíme se mít na pozoru před geopolitickým bojem o vliv, který se uskutečňuje pomocí politiky štědrosti,“ napsal na svém blogu tento vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
Čtěte také: Hygiena šetří detaily lánské schůzky. Účastníkům hrozí třímilionová pokuta