1 Dohoda 3 týdny po volbách

CSU se v Bavorech dohodla na vládě se Svobodnými voliči. Koalici by měl vést Söder

NOVÉ

Témata: , , ,

Necelé tři týdny po volbách se Křesťanskosociální unie (CSU) a Svobodní voliči (Freie Wähler) dohodli na vytvoření koaliční vlády v Bavorsku. Oznámili to v pátek dosavadní ministerský předseda Markus Söder a předseda Svobodných voličů Hubert Aiwanger, informovala agentura DPA. Södera by měl bavorský zemský sněm premiérem spolkové země, která sousedí s Českem, zvolit v úterý.

„Máme to za sebou,“ oznámil Söder na závěr dnešních jednání. „Dosáhli jsme průlomu,“ potvrdil také Aiwanger.

Podrobnosti k prioritám nové koalice ani k rozdělení rezortů politici nesdělili. Bližší informace by měli oznámit poté, co v neděli odpoledne informují o jednání a jeho výsledku předsednictva svých stran, která by měla vznik koalice schválit.

Koaliční smlouvu chtějí CSU a Svobodní voliči podepsat v pondělí, kdy se také sejde na ustavujícím zasedání bavorský sněm. V úterý by měl zemský parlament zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

V Bavorsku tradičně dominantní CSU v říjnových zemských volbách značně oslabila. Získala jen 37,2 procenta hlasů. V roce 2013 ji přitom podpořilo 47,7 procenta hlasujících. Po pěti letech jednobarevné vlády si tak strana musela hledat koaličního partnera.

Čtěte také: Pád tradičních stran v Německu pokračuje. CDU/CSU by volila už jen čtvrtina Němců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.