Lezec Adam Ondra je v olympijském finále, ve čtvrtek zabojuje o medaili

ČESKÁ NADĚJE V TOKIU

Český lezec Adam Ondra. Foto: Shutterstock
2

Další česká medailová naděje v Tokiu Adam Ondra si zajistil postup do finále sportovního lezení. Po 18. místě z rychlostní disciplíny si výrazně polepšil v takzvaném boulderingu, který ho vynesl na šestou, postupovou příčku. Solidním výkonem v lezení na obtížnost pak svůj postup stvrdil. Do čtvrtečního finále proklouzlo osm z 20 závodníků s nejnižším součinem všech tří umístění.

Osmadvacetiletý Ondra si v prvním ze dvou pokusů časem 7,46 vylepšil osobní rekord v rychlosti, které se jinak nevěnuje. Stačilo mu to na průběžné 15. místo, ve druhém kole se před něj dostali ještě další tři lezci. Při druhém pokusu Ondra podklouzl a svůj čas nevylepšil.

Nejrychlejší byl Francouz Bassa Mawem, který 15 metrů vysokou venkovní stěnu zdolal za 5,45 sekund. Pod šest vteřin se dostali také jeho bratr Mickael a Japonec Tomoa Narasaki, jenž je jedním z favoritů olympijské premiéry sportovního lezení.

V následující disciplíně se Ondra vyšvihl mezi nejlepší. V boulderingu bral třetí místo a celkem se tím posunul na šestou pozici. Další disciplína je Ondrovou doménou – v lezení na obtížnost už třikrát vyhrál světový šampionát. V olympijské soutěži vylezl český lezec na chyt číslo 39 a průběžně byl třetí. Poté musel čekat, kolik soupeřů zůstane pod ním, jeho pozici už však nikdo výrazněji neohrozil a Česká republika tak bude mít ve čtvrtečním finále naději na medaili.