Merkelová čelí kritice za fotku s Erdoganem a Putinem. S oběma autokraty se drží za ruce
Dozvuky summitu
- red,
Kancléřka Angela Merkelová (CDU) čelí v Německu kritice za fotografii s ostatními státníky na summitu v tureckém Istanbulu, na níž se drží za ruce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle opozice musí blízkost Merkelové k autokratům přestat, informuje německý deník Bild.
Kancléřka Merkelová se na summitu nechala vyfotit s ostatními předními představiteli zemí, kteří se zúčastnili summitu, jehož hlavním bodem bylo jednání o budoucnosti Sýrie poničené válkou. Na fotografii se z jedné strany drží za ruku s ruským prezidentem a z druhé s tureckým prezidentem. Oba přitom čelí v západních zemí kritice za údajné porušování lidských práv.
Kirli işbirliğin karesi. Merkel önce Diktatöre kırmızı halıyı seriyor, ardından kanlı elini tutuyor.
— Cansu Özdemir (@CansuOezdemir) 27. října 2018
Die Kanzlerin rollt dem Diktator nicht nur den Roten Teppich aus, sie hält auch seine blutige Hand. Mir wird schlecht. #Syriengipfel #Erdogan #TwitterKurds pic.twitter.com/3kzBf7fq9B
Předsedkyně hamburské Levice (Die Linke) uvedla, že je jí při pohledu na fotografii špatně. „Kancléřka neroluje diktátorovi jen červený koberec, ale také drží jeho krvavou ruku. Dělá se mi špatně,“ napsala Cansu Özdemir na Twitteru.
Kriticky se k Merkelové vyjádřili také opoziční Svobodní demokraté (FDP). „Fotografie říkají více než tisíc slov. Paní Merkelová ztratila svůj kompas nejen na vnitropolitické, ale i zahraniční úrovni. Demonstrativní blízkost k autokratům nesmí být,“ řekl šéf poslaneckého klubu FDP ve spolkovém parlamentu Michael Theurer.
Státníci v závěrečném komuniké summitu uvedli, že řešením syrského konfliktu musí být celistvý stát, na jehož obnově se budou pod záštitou OSN podílet všechny syrské strany. Obnova země bude podle nich plně v rukou Syřanů, přičemž syrský režim musí umožnit návrat uprchlíků, kteří budou chtít přijít zpět do své země.
Téma běženců je zvláště citlivé pro evropské země, kterým se pomocí dohody s Tureckem podařilo omezit příliv přistěhovalců mířících do Evropy ze Sýrie.
„Z našeho pohledu musí být zaručeno, že nedojde k žádnému pronásledování či zatýkání, že budou splněny určité základní humanitární podmínky,“ prohlásila po jednání německá kancléřka Angela Merkelová. Předběžné podmínky návratu běženců by podle ní měly být koordinovány v rámci OSN. Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že návrat uprchlíků musí být dosažen prostřednictvím politického procesu.
Lídři čtveřice zemí se během summitu nezabývali budoucností syrského prezidenta Bašára Asada, který má podporu Ruska, zatímco Západ i Turecko hovoří o jeho odchodu. Jednání se týkalo spíše nejbližších kroků, které by podle představ velmocí měly vytvořit základní podmínky k přechodu od občanské války k fungujícímu státu.