„Poláci si zaslouží více uznání“. Německý ministr už chválí plot bránící ilegální migraci
MIGRACE V EVROPĚ
Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt během návštevy polsko-běloruské hranice ocenil kroky Polska v boji proti nelegální migraci směřující do Evropské unie. Prohlásil, že Varšava by měla pro své úsilí od Unie dostávat více finanční podpory a "uznání". Polsko, podobně jako Maďarsko přitom kvůli své protiimigrantské politice v minulosti čelilo ostré kritice ze strany evropských politiků, včetně členů bývalé německé vlády kancléřky Angely Merkelové, jejíž součástí byl i sám Dobrindt.
Ministr Dobrindt byl k návštěvě hranice pozván svým polským protějškem Tomaszem Siemoniakem. Společně vystoupili před médii přímo u části téměř 200 kilometrů dlouhého opevnění, které na východě Polska vyrostlo poté, co v roce 2021 běloruský režim Alexandra Lukašenka začal podporovat ilegální migraci do Evropy. Varšava umělou migrační vlnu vnímá jako koordinovanou snahu Běloruska a Ruska vyvíjet tlak na EU.
"Chtěl bych říci, jaký velký dojem na mě dělá to, co Polsko zde, na hranicích Evropské unie, dělá pro zastavení nelegální migrace," citovala Dobrindta televize Polsat. Ministr také poděkoval Polsku za "obrovské úspěchy", kterých země "v uplynulých měsících a letech v oblasti ochrany vnější hranice EU dosáhla". Dodal, že je zásadní, aby EU Polsko v jeho snažení finančně a logisticky podporovala a také aby Unie "vyjádřila své uznání". Polsko je podle něj společně s Francií nejdůležitějším partnerem Německa uvnitř EU.
Enge Zusammenarbeit mit #Polen🤝Bei seiner Reise nach Polen betonte Innenminister #Dobrindt: „Ich möchte ein herzliches Dankeschön sagen, für die enormen Leistungen Polens in den vergangenen Monaten und Jahren zum Schutz der Außengrenzen der Europäischen Union.“ pic.twitter.com/ETlyLO7LCt
— Bundesministerium des Innern (@BMI_Bund) July 22, 2025
Polský ministr vnitra nyní uvedl, že hranici s Běloruskem stráží 11 000 vojáků a dalších příslušníků ozbrojených složek, kteří jsou podle něj schopni zachytit 97 až 98 procent všech pokusů o nelegální přechod. "Chci německému ministrovi vnitra ukázat, že boj proti nelegální migraci se musí vést na vnější hranicích EU," řekl na setkání Siemoniak. Odkázal tak na nedávné kroky Německa, které na své hranici s Polskem zavedlo kontroly snažící se zachytit nelegální migraci šířící se právě z Běloruska. Tato opatření byla Varšavou ostře kritizována. "Jsme přesvědčeni, že jednou z největších hodnot EU je svoboda cestování a absence hraničních kontrol, tedy schengenský prostor, který existuje už 40 let," uvedl Siemoniak nyní.
Letos v dubnu navštívil polsko-běloruskou hranici také evropský komisař pro vnitřní věci a migraci Magnus Brunner. Poděkoval Polsku za ochranu východní hranice EU před "zneužíváním" migrace ze strany Běloruska a označil zemi za „první obrannou linii Evropy“.
Evropská komise loni oznámila, že zemím sousedícím s Ruskem a Běloruskem přidělí 170 milionů eur na ochranu jejich hranic před „hybridními hrozbami“, zejména před „zneužíváním migrace jako zbraně“. Polsko má z tohoto balíku obdržet největší podíl, celkem 52 milionů eur.