Top Gun míří k absolutnímu rekordu. Jeho hvězda Tom Cruise slaví 60 let
ÚSPĚŠNÝ HEREC
Americký herec a producent Tom Cruise patří už téměř 40 let mezi nejdůležitější a nejoblíbenější postavy filmového průmyslu, přestože mu dosud uniká oscarové ocenění. Jen málokterá herecká hvězda má na kontě tolik komerčně úspěšných a přitom kritikou většinou poměrně respektovaných snímků. Hvězdná záře tohoto 170 centimetrů vysokého herce nepohasíná ani s nadcházejícími šedesátinami, které oslaví 3. července. Aktuálně slaví úspěchy s pokračováním akčního trháku Top Gun, v němž v počátcích své kariéry ztvárnil roli vojenského pilota.
Nyní láká diváky do kin na pokračování filmu Top Gun s názvem Top Gun: Maverick, které se na plátna dostalo po několika odkladech způsobených pandemií covidu-19. Zatímco v původním snímku Cruise hrál začínajícího pilota bojového letounu, v pokračování se na základnu vrací jako instruktor. Jen za první víkend snímek v amerických kinech vydělal 124 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč), tolik o prvním promítacím víkendu neutržil žádný jiný Cruiseův film. Po měsíci překonal hranici 1 miliardy dolarů (zhruba 23,7 miliard Kč) v celosvětovém prodeji vstupenek a stal se nejúspěšnějším filmem Cruisovy 40leté kariéry, píše web Vulture.
Pokud film zůstane v kinech až do podzimu, existuje velká šance, že by Top Gun 2 mohl překonat rekord 659 milionů dolarů na domácí půdě, který dlouho držel Titanic z roku 1997 jako největší film ve 110leté historii studia Paramount, dodává web. Může to být důvod, proč tvůrci filmu ještě nechtějí poskytnout práva online platformám.
Přestože někteří vidí za úspěchem Toma Crusie především jeho přitažlivý zevnějšek, má na svém kontě i filmy, jež mu přinesly Zlaté glóby i nominace na Oscara: psychologické drama Rain Man (1988) režiséra Barryho Levinsona, drama vietnamského veterána Narozen 4. července (1989) Olivera Stona, komedii o boji s morálkou ve světě sportu Jerry Maguire (1996) režiséra Camerona Crowa či melodrama Magnolia (1999) Paula Thomase Andersona.
Cruise se proslavil i jako neohrožený šéf týmu agentů IMF Ethan Hunt v akční sérii Mission: Impossible, která vznikla podle stejnojmenného amerického televizního seriálu. S nápadem udělat z něj film přišel prý sám Cruise, protože byl velký fanouškem seriálu. První Mission: Impossible (1996) se natáčela částečně v Praze. Cruise se tak mimo jiné prohání po Karlově mostě nebo prchá po Staroměstském náměstí před vodou z velkých explodujících akvárií situovaných v restauraci. Dosud vzniklo šest pokračování série, do Prahy se Cruise vrátil v roce 2010 při natáčení snímku Mission: Impossible - Ghost Protocol, v němž několik pražských míst zastupovalo Moskvu a Budapešť. Sedmý film řady by měl být do kin uveden letos v září.
Thomas Cruise Mapother IV, jak má psáno v křestním listu, se narodil 3. července 1962 v Syracusách ve státě New York. Vyrůstal se třemi sestrami v rodině elektrotechnika, která se neustále stěhovala. Byl dyslektik, takže školní léta pro něj nebyla vůbec snadná. Jako podprůměrný žák se ale naučil bojovat s problémy a ke každé činnosti přistupovat poctivě a s důkladností. Handicap se snažil kompenzovat sportem, věnoval se zápasu.
Jeho snem a cílem ale byla herecká kariéra. Ihned po dokončení střední školy v roce 1980 se přestěhoval do New Yorku s odhodláním stát se hvězdou. Štěstí se na něj poprvé usmálo, když dostal roli v rockovém muzikálu Godspell. Jednou byl v publiku přítomen i italský režisér Franco Zeffirelli, který mu nabídl roli v Nekonečné lásce (1981). A o pět let později už byl hlavní hvězdou obrovského komerčního hitu Top Gun z prostředí elitní školy stíhacích pilotů, který natočil režisér Tony Scott.
Roli producenta si Cruise poprvé vyzkoušel u Mission: Impossible a v dalších letech produkoval kromě pokračování této akční série i například sci-fi snímky v režii Stevena Spielberga Minority Report (2002) či Válka světů (2005). Pod vedením Roberta Redforda si zahrál ve válečném dramatu Hrdinové a zbabělci (2007) a o rok později ve filmu Valkýra stál v čele rozsáhlého spiknutí, jehož hlavním cílem měla být likvidace Adolfa Hitlera.
Tom Cruise je typickým produktem hollywoodské továrny na sny, z poměrů, které v ní panují, si ale dokáže i vystřelit - důkazem je role drsného a oplzlého hollywoodského producenta Lese Grossmana, kterou v roce 2008 ztvárnil ve filmu Tropická bouře. V kostýmu obtloustlého a plešatícího filmového mogula by jen málokdo na první pohled poznal herce, jehož tvář zaujala nejen miliony fanynek, ale i hezkou řádku jeho kolegyň z branže.
V posledních letech zaujal například snímkem natočeným podle skutečných událostí Barry Seal: Nebeský gauner (2017), kde hraje pilota s pověstí muže, který "vždy doručí to, co má". Díky této schopnosti pracuje pro CIA i pro drogový kartel vedený Pablem Escobarem.
Po prvním krátkém manželství s herečkou Mimi Rogersovou měl Cruise vztah s několika dalšími filmovými krasavicemi. Jeho druhou ženou, se kterou se rozešel v roce 2001 po téměř tuctu let společného života, byla Nicole Kidmanová. Spolu adoptovali dvě děti (syna a dceru), které po rozvodu zůstaly u Cruise. Pak následoval románek se španělskou kráskou Penélope Cruzovou. Třetí sňatek uzavřel v roce 2006 s další herečkou Katie Holmesovou, s níž má dceru Suri. Ani tento svazek však nevydržel a v roce 2012 bylo manželství rozvedeno.
Veřejné mínění si Cruise popudil především svou angažovaností v kontroverzní scientologické církvi. Ke společenství, jež založil autor vědeckofantastických románů Ron Hubbard, se někdejší student františkánského semináře Cruise hlásí od začátku 90. let a není v Hollywoodu sám. Spolu s Johnem Travoltou je ale nejvíc vidět.