VIP spravedlnost pro Babiše
Best of Echo
Důvěra je hodnota, která se dlouho a těžko získává a snadno ztrácí. Ta ztráta bývá velmi rychlá. Často stačí jedna nepříjemná zkušenost. Nejvíc je to viditelné ve financích. Když lidé přestanou věřit finančnímu systému a bankám, začnou vybírat peníze. Zahájí na ně útok odlivem vkladů a mohou je položit. To samé platí pro měny. Když přestanou té své věřit, začnou si ukládat peníze a půjčovat v jiné. To se odehrávalo před finanční krizí roku 2008 třeba v Maďarsku nebo pobaltských zemích, kde si lidé masivně brali úvěry a hypotéky v eurech. Když tu nedůvěru ucítí investoři, začnou se té ohrožené měny zbavovat a tím ji oslabovat.
Podobné je to s důvěrou ve spravedlnost. Vědomí, že rovnost před zákonem platí pro každého, ať je to premiér, nebo kdokoli jiný, je tím, co drží společnost pohromadě. Když lidé získají dojem, že spravedlnost je selektivní, manipulovatelná a mocní jsou před zákonem imunní, přichází společenský rozklad. Frustrace a nihilismus. Vláda práva je nutnou podmínkou vysoké kvality života a civilizační úrovně. Na světě není země, která by vysoké úrovně vyspělosti dosáhla bez nich. Ještě větší škody než pochybnost, jestli zasáhla každého bez ohledu na jeho moc, napáchá pocit, že existuje něco jako komplot, že likvidace někoho přes represivní systém spravedlnosti se dá objednat.
V pochybnostech osvobozuje soud
V tomto kritickém bodě se kvůli Andreji Babišovi a jeho obvinění z trestného činu dotačního podvodu na Čapím hnízdě ocitlo Česko. Státní zástupci v čele s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem před sebou mají mimořádně těžký úkol. Nejen vypořádat se s obviněním člověka, právě sedícího v premiérském křesle, ale hlavně udržet u co největší části společnosti dojem, že právní stát se s Babišem dokázal vypořádat spravedlivě. Stále nejpopulárnější politik v zemi totiž už svými výkřiky, že Čapí hnízdo je vykonstruovaný případ a že se tady vedou trestní stíhání na objednávku, společnost rozdělil. Babišovi stoupenci sdílí se svým favoritem jeho vidění světa, a mají proto přirozeně pochybnost, že jeho stíhání je vykonstruované. Svým dílem k tomu přispěla Marie Benešová. Ještě než se stala ministryní spravedlnosti, oháněla se analýzou, zpracovanou pro prezidenta Miloše Zemana, v níž docházela k závěru, že se tady skutečně stíhá na objednávku. Svůj analytický výrobek ale odmítla zveřejnit, přestože ji k tomu tlačili opoziční poslanci.
Celý článek Lenky Zlámalové si můžete přečíst ve speciálu Best of Echo 2019. Objednejte si jej zde.