Konec odkladu na splácení úvěrů aneb novinky z bankovního světa
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na konci října skončilo moratorium na splácení úvěrů a vládla se jej rozhodla neprodloužit. Toto mimořádné vládní opatření bylo zavedeno 1. dubna jako rychlá a efektivní pomoc lidem, na které měla krize tíživý dopad. Jak tedy vypadá současná situace bankovních klientů, kteří by měli i přes druhou vlnu pandemie znovu začít splácet úvěry?
Banky a finanční analytici očekávají, že nová vládní opatření určené k zastavení šíření koronaviru mohou zhoršit ekonomickou situaci některých osob. Mnoho bankovních klientů by se mohlo přímo dostat do potíží se splácením svých úvěrů. Podívejme se ale na konkrétní statistiky a aktuální informace o potřebách a chování bankovních klientů, které přináší experti ze společnosti Credit-10.com:
- Až 30 % bankovních klientů se může dostat v následujících týdnech a měsících do finanční tísně, což může negativně ovlivnit jejich kapacitu splácení svých závazků
- 70 % bankovních klientů je schopno své úvěry platit a už se ke svým povinnostem vrací
- ⅔ bankovních klientů, ze kterých je většina mladých lidí, by ocenilo prodloužení stávajícího moratoria
Credit-10.com je analytický webový portál, který přináší aktuální informace o výhodných půjčkách. Novinky od významných firem jsou doplněny například ratingem společností, které nabízejí půjčky. Tato mezinárodní firma úspěšně působí ve více než šestnácti zemích. Mezi nimi nalezneme například Сredit-10 in Norway, Polsku, Litvě, Švédsku, Finsku, Holandsku, Španělsku, Mexiku či Vietnamu.
Ekonomická situace pro mnoho firem není lehká
Vláda ČR schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték na sedm měsíců. Toto mimořádné opatření platilo od dubna do konce října letošního roku. Splátky si díky tohoto speciálního vládního nařízení odložilo přes 150 tisíc domácností a 17 049 firem a živnostníků.
Moratorium využili především pracovníci v oblasti gastronomie, turistického ruchu, kulturních akcí a sportovních center, na které nepříznivá ekonomická situace dopadala a stále dopadá nejvíce.
Méně utrácíme, pracujeme a trávíme volný čas doma, a není tedy divu, že se spustila řetězová reakce a i ostatní hospodářská odvětví pociťují finanční tíseň. Banky a vláda celou situaci pravidelně vyhodnocují, ale přestože jsme svědci druhé vlny pandamie, rozhodli se moratorium neprodlužovat. K tomuto rozhodnutí přispěly údaje ČBA (České bankovní asociace), podle kterých se většina bankovních klientů ke splácení úvěrů může vrátit. Jedná se o 70 % dlužníků. Ale co má dělat těch zbývajících 30 %?
Pokud se někteří bankovní klienti rozhodnou splácet své úvěry, ale jejich finanční situace jim to nedovoluje, pravděpodobně budou muset přistoupit k osobním bankovním konzultacím, individuálním finančním plánům nebo se mohou informovat o společnostech, které nabízejí půjčky.
Nejvíce zasažené obory v roce 2021, jak už je to i v letošním roce, budou turismus a pohostinství. Ale dodejme, že banky již úzce spolupracují s klienty z těchto oblastí, aby tak společnými silami vyhledali vhodné individuální platební plány. Vláda tedy vsadila na sílu bankovního sektoru a neplánuje vyhlašovat nové moratorium.
Na druhou stranu se podle nejnovějších údajů Ministerstva práce a sociálních věcí předpokládá, že v následujících měsících bude stoupat nezaměstnanost a na jaře roku 2021 se může vyšplhat až na 5 %. Je to tedy otázka času, jak se bude jednotlivým bankovním klientům, živnostníkům a firmám dařit ve splácení, ale výhled do budoucna není ten nejrůžovější. Zdroj novinek: Blesk.cz.