Skupina senátorů v čele s Hilšerem žádá odvolání Novákové kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu
INCIDENT NA MPO
Skupina senátorů žádá odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO) kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání, ke kterému došlo na žádost čínského velvyslance. Marta Nováková podle nich „už poněkolikáté nezvládla své povinnosti vyplývající z funkce ministryně“. Informuje o tom server iRozhlas.cz, který zveřejnil otevřený dopis senátorů.
V čele skupiny stojí senátor Marek Hilšer, podle kterého se výzvu rozhodlo podpořit už 11 senátorů. Nyní se snaží sehnat podporu mezi dalšími senátory. „Myslím, že bychom se neměli takto sklánět před přáními nějakého totalitního režimu, v tomto ohledu. Navíc u země, se kterou obchodujeme mnohem více než je kontinentální komunistická Čína,“ řekl serveru iRozhlas.cz senátor Marek Hilšer.
Senátoři v otevřeném dopise žádají okamžité odstoupení ministryně Novákové, poukazují při tom mimo jiné i na to, že obchod ČR s Tchaj-wanem dosahuje vyšších čísel než s Čínou. „Žádáme proto okamžité odvolání Marty Novákové za pochybení ve funkci ministryně a zástupci Tchaj-wanu, panu Chung-I Wangovi se jménem podepsaných senátorů hluboce omlouváme,“ stojí v otevřeném dopise.
K výzvě se připojili i senátoři TOP 09. „Paní ministryně již poněkolikáté nezvládla svou funkci a tentokrát navíc neslýchaně ponížila Českou republiku, když nechala na nátlak čínského velvyslance vyvést zástupce Tchaj-wanu z jednání,“ uvedl v prohlášení senátor Tomáš Czernin.
Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit středeční setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO), napsal ve čtvrtek server Hlidacipes.org. Incident potvrdil ředitel hospodářské a kulturní kanceláře Tchaj-wanu Chung-I Wang i ministerstvo průmyslu a obchodu.
My, níže podepsaní senátoři Parlamentu ČR, žádáme předsedu vlády o okamžité odvolání ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marty Novákové, která podle nás už poněkolikáté nezvládla své povinnosti vyplývající z funkce ministryně.
Dokazuje to incident ze středy 27. března 2019, kdy se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR konala akce pro diplomatický sbor. Všichni diplomaté a zástupci dostali předem z MPO pozvánky. Na začátku setkání však velvyslanec ČLR Čang Ťien-min přišel za ministryní Novákovou a požadoval, aby byl z jednání odejit tchajwanský zástupce (ředitel kanceláře TECO, pan Chung-I Wang). Čínský zástupce argumentoval tím, že odchod tchajwanského zástupce je nezbytný, pokud nechce naše země mít problémy s plánovanou cestou prezidenta Miloše Zemana do Číny. Jde tedy o jasný nátlak zástupce jiné země na představitele českého státu.
Ministryně Novákové poté zástupce Tchaj-wanu, tedy demokratické země, se kterou máme od roku 1989 blízké ekonomické a kulturní vztahy a obchod s ní dosahuje trojnásobné výše než s ČLR, přede všemi přítomnými diplomaty nechala svým náměstkem Vladimírem Bärtlem vyvést.
Velvyslanec ČLR si mohl v případě výhrad stěžovat běžnými diplomatickými kanály. Na místě vyvést delegaci Tchaj-wanu je neslýchané porušení nejen diplomatického protokolu, ale i elementárních zásad slušného chování.
Ministryně Nováková podle nás tímto nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání.
Žádáme proto okamžité odvolání Marty Novákové za pochybení ve funkci ministryně a zástupci Tchaj-wanu, panu Chung-I Wangovi se jménem podepsaných senátorů hluboce omlouváme.
Zdroj: iRozhlas.cz
Ministryně Marta Nováková (za ANO) podle vyjádření MPO prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili, v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu. „Ministryně Nováková podle nás tímto nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání,“ stojí v otevřeném dopise senátorů.
Tchaj-wan nemá v Česku oficiálně velvyslanectví, ale právě hospodářskou a kulturní kancelář. Chung-I Wang je ale podle serveru považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.