Nenechte si ujít nejlepší filmy z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska
FILMOVÝ FESTIVAL ON LINE
3KinoFest nabízí divákům přehlídku středoevropské kinematografie, na které se promítají ty nejlepší a nejzajímavější filmy z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.
Letos proběhne online v termínu od 4. do 15. listopadu. Diváci o filmové zážitky nepřijdou, naopak si je budou moc vychutnat z bezpečí domova a během delšího času. Filmy budou online až do 15. 11. 2020.
14. 11. proběhne online slavnostní vyhlášení cen, které bude kombinací vysílání ze studia ve Varšavě (Kino Kultura), Praze a Nowe Soli v kombinaci videohovorů s výherci.
Mezinárodní odborná porota letos udělí ceny ve třech kategoriích:
Best Film Award - cena za nejlepší celovečerní hraný film
Best Debut - cena za nejlepší celovečerní hraný debut
Special Award - zvláštní cena poroty
Festivalová atmosféra zůstane částečně zachována, protože rozhovory mezi tvůrci a diváky se uskuteční ze dvou online studií v Praze a ve Varšavě. Pražské studio hostí Ústřední knihovna na Mariánském náměstí. Varšavské studio bude mít zázemí v kultovním „Kino Kultura“.
V soutěžní sekci 3KinoFest je letos zařazeno 17 snímků. Českými a slovenskými zástupci jsou filmy Havel Slávka Horáka, Nabarvené ptáče Václava Marhoula, Na střeše Jiřího Mádla, Budiž světlo Marko Škopa, Loly Parádička Richarda Staviarského, Mohyla Andreje Kolenčíka a film Ostrým nožem Teodora Kuhna.
Dále budou soutěžit maďarské snímky On The Quiet režiséra Zoltána Nagyho a Ti, kteří zůstali Barnabáse Tótha. Tradičně nejsilnější je polská účast. Soutěžit budou filmy Eastern Piotra Adamského, Jsem REN Piotra Ryczka, Sole Carla Sironiho, Supernova Bartosze Kruhlika, Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi Macieje Pieprzyci, I Never Cry Piotra Domalewského, Vše pro mou matku Małgorzaty Imielské a Zieja Roberta Glińského.
Ani doprovodný program nenechá diváky v klidu. Oba dokumenty se totiž zabývají aktuálními tématy:
Setkání s režisérem Václavem Müllerem a projekce dokumentárního filmu PROJEKT ORWELL ANEB 2 + 2 = 4?
„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže je toto dáno, vše ostatní z toho vyplyne.“ Jedna z podstatných vět Orwellova románu 1984 o totalitní společnosti, zbavené veškeré svobody a lidství. Společnosti, která ovládá své obyvatele nepřetržitou kontrolou myšlení, vymazáváním minulosti, okleštěním jazyka a pronásledováním každého jedince, který jen o milimetr vybočuje z davu.
Dokument STÍNY IMPÉRIA / CIENIE IMPERIUM PL, 2019; 76’ režiséra Karola Starnawského sleduje tři příběhy lidí žijících v oblastech na území bývalého Sovětského svazu uprostřed nejistoty a strachu před novými ozbrojenými střety. Nic nefunguje, bují korupce a současné Rusko se nechce vzdát svého vlivu. Spoluscenáristou dokumentárního snímku je Tomasz Grzywaczewski, jehož reportážní kniha „Hranice snů o neuznávaných státech“ film inspirovala. Právě teď vychází česky v nakladatelství Pant v překladu Petrušky Šustrové.
Workshopy proběhnou online z našeho pražského studia
Setkání s fenomenální dabingovou režisérkou Miriam Chytilovou proběhne v našem online studiu v Praze. Zajímá Vás filmová profese, která není vidět? Workshopy na téma: překlady, titulky, dabing. Herečka Miriam Chytilová, někdejší Klárka ze seriálu Tajemství proutěného košíku, deset let propůjčovala svůj hlas postavě Rachel v populárním seriálu Přátelé. S americkou herečkou Jennifer Anistonovou je spjata dlouhodobě, neboť ji dabuje ve všech jejích filmech.
Porota:
Agnieszka Holland – režisérka, scénáristka (PL)
Maciej Stuhr – filmový a divadelní herec (PL)
Jerzy Armata - filmový kritik, novinář (PL)
Livia Bielovic – herečka (SK)
Martin Pomothy – zakladatel a majitel ČSFD (CZ)