LGBT tvůrci žalují YouTube. Znevýhodňuje nás, nevyděláme si, stěžují si
LGBT a technologie
V posledních dnech hojně diskutované téma LGBT komunity neřeší pouze český kardinál Dominik Duka. V Kalifornii se skupina tvůrců, která se zaměřuje právě na videa okolo LGBTQ, rozhodla podat žalobu na společnost YouTube, provozující stejnojmenný videoportál. Tvrdí, že je firma ve svém výběru upozaďuje a tím jim nedá dostatečně vydělat, píše třeba technologický server The Verge.
YouTube užívá „protiprávní regulace obsahu, distribuční a monetizační postupy, které stigmatizují, brání, demonetizují a finančně poškozují žalující stranu i širší LGBT komunitu,“ píše se v žalobě. Podle ní se také algoritmy YouTube stejně jako uživatelé neférově zaměřují na kanály, u nichž se najde výraz jako „gay“ nebo „transgender“. YouTube tak měl porušit jak federální, tak kalifornské zákony.
Since I started working at Vox, Steven Crowder has been making video after video "debunking" Strikethrough. Every single video has included repeated, overt attacks on my sexual orientation and ethnicity. Here's a sample: pic.twitter.com/UReCcQ2Elj
— Carlos Maza (@gaywonk) May 31, 2019
K žalující straně patří youtubeři Brett Somers, Lindsay Amer, Chris Knight, Celso Dulay, Cameron Stiehl, Chrissy Chambers a Chase Ross. Ten už vloni portál kritizoval za to, že měl některá jeho videa označovat jako nevhodná nebo mu snižovat odměny proto, že se v názvu objevilo slovo „transgender“. „Mám pocit, že nás lidé neberou vážně a to se musí změnit,“ nechal se tehdy slyšet. „YouTube se vážně musí začít věnovat své komunitě. Nepřijde mi, že bych nějak zvlášť patřil na server, který jsme já i ostatní členové LGBTQ+ komunity pomáhali vybudovat.
Na reakci společnosti se čeká, její ředitelka Susan Wojcickiová nicméně zrovna minulý týden prohlásila, že YouTube automaticky LGBTQ obsah nijak nedemonetizuje. „Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že když dáte do názvu určité slovo, bude demonetizován,“ uvedla. Dodala, že řada nástrojů firmy, jako doporučování dalších videí, funguje na principu algoritmů a že je nastavena tak, aby „byla fér“.
LGBT tvůrci si toho za poslední roky na YouTube zažili více. Mezi nedávné kontroverze patří jejich tvrzení z roku 2017 o tom, že platforma jejich videa účelově skrývá, jindy se zase v jejich klipech spustila anti-LGBT reklama a YouTube se musel omlouvat. Jindy zase firma musel řešit spor mezi komunitou a konzervativním tvůrcem Steven Crowder, který se ve svých videích dopouštěl homofobních urážek.