FOTO: Thajsko zakázalo plastové tašky. Lidé nákupy odnáší v rybářské síti či kleci
Jak se vyrovnat se zákazem
Thajsko od letošního roku zakázalo ve všech větších obchodech plastové tašky a místní se s novým nařízením vypořádávají dosti svérázně. Na sociálních sítích se kupí fotografie i záběry Thajců, jak si na nákupy nesou ty nejpodivnější náhražky. Mezi nejkreativnější řešení patří kolečko místo nákupního vozíku, ale také ptačí klec či rybářská síť namísto tašky.
Nový zákon nabral v Thajsku účinnosti 1. ledna. Podle něj nesmějí větší prodejci ve svých prodejnách nabízet kupujícím jednorázové plastové tašky, od roku 2021 by se pak měl zákaz rozšířit na každý obchod v zemi. Zákazníky to inspirovalo k tomu, aby si na nákupy s sebou přinesli celou řadu neobvyklých věcí. Podle tohoto facebookového alba nakupují Thajci mimo jiné s kufry, ešusy, plastovými kbelíky, keramickými nádobami nebo do prodejny rovnou vjedou na skútru.
Thailand started 2020 with a major plastic bag ban so now Thais have made it a trend to put their shoppings in random things & i’m living for it LMFAO pic.twitter.com/7QtkMD1oax
— siam (@sihamese) January 4, 2020
Thajská vláda tak z části dosáhla toho, čeho chtěla. Z loňské studie dánského ministerstva životního prostředí kupříkladu vyplývá, že i znovupoužitelná plastová taška by se musela na nákup vzít alespoň 35krát, aby se vyplatila, bavlněná dokonce 7100krát. Některá zahraniční média nicméně informují, že jsou i zákazníci, kteří situaci řeší používáním jednorázových plastových tašek a pytlů.
K zákazu Thajsko donutily nelichotivé statistiky. „Thajsko se mezi zeměmi, které do moře vypouštějí nejvíce odpadu, umístilo na šestém místě,“ citovala agentura Reuters ministra životního prostředí Varawuta Silpa-Archu. „Za posledních pět měsíců jsme se dostali na desáté místo… díky součinnosti thajských občanů,“ dodal. Už za loňský rok se zemi v rámci první fáze kampaně podařilo Thajsku omezit spotřebu plastových tašek o 2 miliardy kusů nebo 5765 tun, sdělilo ministerstvo.
Jiný trend lze vysledovat v České republice. Tuzemští prodejci začínají zjišťovat, že spásné nejsou ani papírové nákupní tašky. Řetězec Billa tak od loňského října přešel na tašky z recyklovaného plastu, mimo jiné proto, že do té doby na ty papírové spotřeboval 300 stromů měsíčně. Více jsme psali zde.