Útok v Paříži: Dva vážně zranění lidé nožem u bývalého sídla časopisu Charlie Hebdo
NOVÝ ÚTOK
Muž a žena z tiskové agentury Premières Lignes byli v pátek zraněni v Paříži při útoku, jehož vyšetřování převzal protiteroristický úřad prokuratury. Útočník, zřejmě 18letý Pákistánec, vyzbrojený patrně sečnou nebo bodnou zbraní oba lidi vážně zranil na ulici před jejich pracovištěm. Informoval o tom list Le Figaro. Místo je v sousedství někdejší redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, který byl roku 2015 terčem atentátu. O nových karikaturách týdeníku s prorokem Mohamadem nedávno informovalo i Echo24.cz.
Policie zatkla krátce po útoku muže s krví na oblečení, avšak jeho popis neodpovídal popisu útočníka. Později byl zatčen další podezřelý. Oba byli zadrženi nedaleko místa útoku a podle rozhlasové stanice Europe 1 je jeden z nich hlavním podezřelým. Stanice uvedla, že jednomu je kolem 18 let, je to Pákistánec, policie ho zná a k činu přiznal. Jakým způsobem a zda se na útoku podílel druhý zadržený zatím není jasné. Podle médií jde o Alžířana, ale je možné, že s útokem nemá nic společného.
4 wounded in knife attack near ex-Charlie Hebdo offices in Paris https://t.co/7ndkVxRN3t
— Charles (@repub9989) September 25, 2020
Ministerstvo vnitra vytvořilo krizovou skupinu a do úřadu se spěšně dostavil ministr Gérald Darmanin. Na schůzce byl také premiér Jean Castex a oba se spolu s pařížskou starostkou Annou Hidalgovou později vydali k místu činu. Úřady uzavřely školy v širším okolí a děti nesměly ven. Týkalo se to několika tisíc dětí, odpoledne pak byly školy znovu otevřeny.
Castex řekl, že životy zraněných nejsou ohroženy, a prohlásil, že vláda je odhodlána bojovat proti terorismu všemi prostředky a zajistit svobodu tisku. Oba zranění byli venku na kuřácké pauze.
List Le Figaro napsal, že zranění potřebovali naléhavě ošetření, ale jejich životy nejsou v ohrožení. Podle francouzských médií je útočník napadl před jejich pracovištěm v 11. pařížském obvodu. Jde o sídlo společnosti Premières Lignes, která působí jako tisková agentura a jako televizní produkční společnost v těsném sousedství redakce Charlie Hebdo.
@JeanCASTEX quand arriverez vous à nommer l'origine de ce "terrorisme" ? Islam radical !
— Nandîlaûre 🇫🇷 🇬🇷 #SPF #FXB (@Nandilaure) September 25, 2020
Attaque à Paris : les responsables politiques dénoncent un «cauchemar», une «horreur»https://t.co/55tU3ZSMCo
Jaká zbraň byla použita, není jasné kromě toho, že nešlo o zbraň střelnou. Někteří svědci ji přirovnali k sekáčku, další viděli vybíhat z metra zakrváceného muže s nožem. Nejbližší stanicí metra je stanice Richard Lenoir a Le Figaro napsal, že se před ní našel sekáček.
U dějiště útoku speciální jednotka zároveň prověřovala podezřelý balíček. Laboratoř potvrdila, že neobsahoval výbušninu.
Zda útok souvisí s děním kolem Charlie Hebdo, zatím není jisté. Redakce časopisu se stala v roce 2015 terčem teroristického útoku, při kterém zahynulo 12 lidí. Dnes vyjádřila podporu obětem nového útoku. „Celý tým Charlie Hebdo vyjadřuje podporu a solidaritu svým někdejším sousedům a spolupracovníkům a lidem, které tento strašný útok postihl,“ uvedla redakce na twitteru.
Vedení protiteroristického oddělení státní prokuratury oznámilo, že se ujalo vyšetřování vzhledem k místu a době útoku a v kontextu s probíhajícím soudním řízením v případě útoků z ledna 2015.
Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu islámských radikálů na redakci Charlie Hebdo a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten a které vyvolaly odpor u řady muslimů.
Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.