Čtvrt milionu podpisů. Petice za Babišovo odstoupení míří do sněmovny
Protibabišovská opozice
Demonstrace, které se konaly v Praze a dalších městech v předvečer druhého jmenování Andreje Babiše premiérem, ukázaly, že v zemi existuje silná občanská opozice vůči premiérovi Babišovi a vládnutí s podporou komunistů. Organizátoři úterních demonstrací nyní zvažují, jak Babišovi předat petici s téměř čtvrt milionem podpisů za jeho odstoupení.
Za úterními demonstracemi, které se konaly v Praze a dalších českých městech a obcích, stojí spolek Milion chvilek pro demokracii. Ten od jara sbíral podpisy pod petici, vyzývající Andreje Babiše k rezignaci. Cílem bylo za sto dní sehnat milion podpisů, nakonec se spolku podařilo získat 250 tisíc podpisů. Spolek nyní zvažuje, jak petici premiérovi Babišovi předat.
„Jednali jsme s premiérem Babišem, zda mu můžeme petici předat. On řekl, že ano, ale trvá na tom, abychom se sešli za zavřenými dveřmi a tam si popovídali. Uvidíme, jak mu petici předáme, nyní to řešíme,“ uvedl pro Echo24 předseda spolku Mikuláš Minář. „Petici chceme předat i sněmovnímu petičnímu výboru,“ dodal Mikuláš Minář.
Protesty z počátku týdne navázaly na květnové demonstrace. Další se konala v dubnu v téměř dvaceti městech Česka. Protestů se v úterý účastnili i zástupci sněmovní opozice. Na pódiu se vystřídalo několik politiků, Miroslava Němcová (ODS), Jiří Dienstbier (ČSSD), Vít Rakušan (STAN) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Na náměstí přišla i bývalá poslankyně Kristýna Zelienková, která v minulosti z ANO na protest vystoupila. K lidem promluvili i neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fischer.
Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana je míra spolupráce opozice vyšší, než kdy dřív byla. „Ukazuje se to na koalicích jak v komunálních, tak především v senátních volbách. I ve sněmovně se ukazuje velká míra spolupráce na jednotlivých zákonech pocházejících od opozice,“ uvedl pro Echo24 Vít Rakušan.
Pokličkový protest, němá demonstrace a další
Na konci května organizoval Milion chvilek pro demokracii tzv. pokličkový protest. Proti Babišovi koncem května demonstrovalo na Staroměstském náměstí několik stovek lidí. I tehdy šlo o nesouhlas především s tím, že by podíl na státní moci měli získat poprvé od roku 1989 komunisté. Babiš je podle demonstrantů jedinou překážkou vzniku „prodemokratické a standardní vlády“ a měl by odstoupit.
Před tím se v květnu konala tzv. němá demonstrace. Její účastníci protestovali se zalepenými ústy. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k Úřadu vlády ČR, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala opět iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protest proti premiérovi se konal také v dalších městech. Mluvčí vlády Barbora Peterová tehdy uvedla, že je Babiš s organizátory iniciativy v kontaktu.
Březnového protestu proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS se účastnili lidé po celém Česku. Ondráček poté z pozice odstoupil.