Čeští fotografové se staví za Kratochvíla, vidí v něm oběť #MeToo
Me Too po česku
Skupina českých fotografů 400ASA se postavila za fotografa Antonína Kratochvíla, který byl v červenci třemi ženami obviněn ze sexuálního obtěžování. „400ASA ctí presumpci neviny a nemyslí si, že cokoliv, z čeho je Antonín Kratochvíl obviňován, by mělo nebo mohlo mít jakýkoliv vliv na posuzování jeho dosavadní tvorby,“ píše spolek, jehož členy jsou například Karel Cudlín, Alžběta Jungrová nebo Jan Dobrovský. Na Kratochvílovu podporu vznikla i petice.
Skupina 400ASA vyzdvihuje Kratochvílův přínos ke světové dokumentární fotografii. Není podle nich spravedlivé, aby mu bylo na základě pouhého obvinění pozastaveno členství. „Jeho dílo mělo a má nepopiratelný vliv na podobu dokumentární fotografie napříč planetou a na této skutečnosti nemůže nic změnit ani digitální lynč na sociálních sítích v podobě kampaně #MeToo,“ píše se ve společném prohlášení na stránce Karla Cudlína, předního českého dokumentárního fotografa.
„Proto spolek 400ASA prohlašuje ústy všech svých členů, že je hrdý na spolupráci s touto fotografickou ikonou, stojí za kvalitou jeho práce a rád bude nadále prezentovat jeho dílo a zastupovat jeho zájmy. 400ASA ctí presumpci neviny a nemyslí si, že cokoliv, z čeho je Antonín Kratochvíl obviňován, by mělo nebo mohlo mít jakýkoliv vliv na posuzování jeho dosavadní tvorby,“ pokračuje se v prohlášení. Pod ním jsou podepsáni fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner.
Kratochvíl, který dlouhodobě žije v USA, veškerá obvinění odmítá. V reakci na kauzu mu mezitím newyorská fotografická agentura VII, kterou v roce 2001 spoluzakládal, pozastavila členství a zahájila interní vyšetřování.
„Upřímně vám mohu říci, že všechna obvinění jsou smyšlená,“ napsal Kratochvíl magazínu CJR. „V agentuře jsme měli během mého aktivního působení nějaké neshody, ale nic této povahy,“ dodal k obviněním. CJR se však odvolává na výpovědi tří dotčených žen či na svědectví několika lidí, kterým se oběti údajného Kratochvílova chování svěřily.
Antonín Kratochvíl
V roce 1999 časopis ho American Photo zařadil mezi stovku nejvýznamnějších světových fotografů. Narodil se v roce 1947 v Lovosicích. Na konci 60. let minulého století emigroval a v roce 1972 odjel do USA. Pracoval i jako fotoreportér při válečných a politických konfliktech například v Zairu, Rwandě nebo na Haiti. Fotil také oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a ilegální obchod s drogami v Guatemale. Pracoval pro slavné časopisy jako Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone, Los Angeles Times Magazine nebo Newsweek. Ve svých snímcích se věnuje i přírodě a kultuře. Za svou práci získal několik cen World Press Photo.