Auta zaparkovaná na Karlově mostě upozorňovala na kauzu policisty Husáka
AUTA NA KARLOVĚ MOSTĚ
Zaparkování tří aut na Karlově mostě ze čtvrtku na pátek v noci mělo za cíl upozornit na aktuální kauzu končícího ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka, uvedli večer organizátoři akce na webu sorryvlado.cz. Husák se minulý víkend zúčastnil oslavy v teplickém hotelu, přestože platná protiepidemická opatření pořádání podobných akcí neumožňují. Za účast na oslavě ho policejní prezident Jan Švejdar odvolal z čela liberecké krajské policie. Podle pořadatelů dnešního protestu to ale nestačí.
Podle registru domén patří stránka sorryvlado.cz Spolku rozhořčených občanů, za kterým stojí youtuber Mike Pán. Případem se zabývá městská policie i další úřady. Strážníci ráno nasadili vozidlům takzvané botičky, k nařízení odtahu nemají zákonné oprávnění, sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Operátor si podle ní třech zaparkovaných vozidel uprostřed památkově chráněného mostu, který je pěší zónou, všiml na kamerách časně ráno. „Okamžitě na místo vyslal hlídku strážníků. Na vozidla byly prozatím nasazeny technické prostředky, tzv. botičky. Po prověření situace nemají strážníci zákonné oprávnění nařídit odtah vozidla. V tuto chvíli dávají podnět správci komunikace a místně příslušnému silničně správnímu úřadu,“ uvedla před polednem Seifertová.
V blízkosti vozidel se podle ní pohybovala osoba na koloběžce. „Je známá tím, že dlouhodobě dehonestuje práci nejen strážníků, ale také využívá mezer v platné legislativě. Vzhledem k porušení platného dopravního značení bude přestupek tohoto třiadvacetiletého muže oznámen správnímu orgánu,“ dodala mluvčí.
Ochrana Karlova mostu je podle ní zajištěna pomocí městského kamerového systému. Kamery jsou umístěny na Staroměstské a Malostranské věži. Zaparkovat na mostě auto je podle mluvčí otázkou několika málo vteřin, zvlášť pokud jde o organizovanou akci jako v tomto případě. Strážníci jednali okamžitě, jakmile daný stav zjistili, uvedla. „Vzhledem k tomu, že je v metropoli umístěno přes 4,5 tisíce kamer, je logické, že není možné technicky ani lidsky sledovat všechny současně,“ poznamenala.
Autorům prohlášení nazvaného Sorry Vláďo! se nelíbí, že Husák má po odchodu z čela liberecké krajské policie působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. „Nové příslušníky Policie ČR by tedy měl školit takto bezpáteřní 'policista', který sám neoznámil protiprávní jednání (oslavu narozenin), a naopak se jí zúčastnil a doufal, že se tuto skutečnost veřejnost nedozví,“ vyčítají Husákovi. Dodávají, že jeho občanskou a především služební povinností bylo bezodkladně zasáhnout nebo informovat místně věcně příslušný orgán.
Autoři prohlášení jsou přesvědčeni o tom, že by se mělo na každého občana hledět stejně, ne-li přísněji, pokud jde o policistu, u kterého se dá předpokládat znalost právních předpisů. „Shora popsané jednání v naších očích vzbuzuje dojem, že pokud občan pochybí, je potřeba jej převelet na instruktora,“ uzavírají v nadsázce autoři prohlášení. Kritizují i některé starší Husákovy činy, mimo jiné to, že ho novináři v létě 2006 ještě jako policejního prezidenta přistihli při tom, když jel při cestě z Lán do Prahy svým vozem rychlostí 190 kilometrů za hodinu.
Husák je teď v nemocnici poté, co se mu v pátek ráno udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku. Policejní prezident Jan Švejdar na twitteru uvedl, že jeho stav je stabilizovaný, věří tomu, že bude brzy v pořádku. Dál s ním pokračuje kázeňské řízení, které může vést až k propuštění ze služby či jinému, mírnějšímu trestu.