Pokus o znovunabytí kontroly? Francouzský stát bude vychovávat vlastní imámy
Islám ve Francii
Macronův ministr vnitra Christophe Castaner ve čtvrtek v Lyonu slavnostně otevřel velký Francouzský institut islámské civilizace IFCM. Castaner uvítal tento projekt „otevřeného islámu“ zaměřený na „boj proti předsudkům a temnotě,“ informoval deník Le Figaro.
Impozantní pětipatrová budova s 2700 čtverečními metry, která přiléhá k Lyonské velké mešitě v 8. lyonském obvodu, umožní podle ministra vnitra poznávat kulturu, původ, historii a tradice islámu. Nabídne kurzy islámské civilizace a jazyky, sympozia, debaty a konference o islámských kulturách a také umělecké a kulturní programy.
Na začátku školního roku 2020 by měl také poskytovat univerzitní kurz „Znalosti sekularismu“ pro náboženské a další spolupracující činitele, který povede Univerzita Lyon 3 a Katolická univerzita v Lyonu.
V neposlední řadě si rektor Lyonské mešity a zakládající prezident IFCM Kamel Kabtane klade za cíl nabídnout imámům vysokoškolské vzdělání. „Společně bychom si měli dát 5 až 10 let na to, abychom školili naše imámy zde, ve Francii a nikde jinde,“ uvedl s odkazem na možnost nabídnout vzdělání islámské teologie do začátku akademického roku 2020.
Francouzská vzdělávací soustava je založena tradičně převážně na laickém školství, včetně učitelského vzdělávání. V posledních desetiletích však narůstají počty islámských vzdělávacích středisek včetně škol a to často pod kuratelou mešit. Zde, jak stát sám často přiznává, ztrácí nad vzděláváním kontrolu. Imámové jsou vyškoleni po většinou v muslimských zemích, včetně ortodoxní Saúdské Arábie, a ve Francii pak nezřídka hlásají terorismu a nesmiřitelnost se západní kulturou. Francouzský stát proto vyšel s iniciativou vychovat vlastní imámy.