Slovenské varování. Pětiprocentní strany viděly, jak snadno mohou propadnout statisíce hlasů
spojování opozice
Výsledky slovenských voleb vztyčily varovný prst pro české středopravicové strany, které se pohybují jen těsně kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny. Neúspěch koalice Progresivní Slovensko/Spolu, které chybělo necelých tisíc hlasů pro překonání sedmiprocentní hranice pro vstup do Slovenské národní rady (NR), ukázal jak snadno mohou propadnout statisíce liberálních hlasů. Celkem strany, které se do rady nedostaly, získaly zhruba 815 tisíc hlasů z 2 881 511 platných hlasů.
Kdyby přitom předvolební námluvy se stranou exprezidenta Andreje Kisky Za lidi dopadly úspěšně, mohla taková koalice mít zásadní vliv na budoucnost Slovenska. Samotné Kiskovo uskupení se do NR dostalo pouze těsně. V českém případě mluví pro volební námluvy také volební systém, který v přepočtu na mandáty zvýhodňuje velké strany oproti malým.
České strany, které dlouhodobě otázku možného předvolebního spojování řeší, si volební výsledky vykládají různým způsobem. Zatímco pro TOP 09 je to jasným signálem, že se strany musí před volbami spojit, aby měly šanci na slušný výsledek ve volbách, tak ze strany hnutí STAN zní spíše pochybnosti. Předseda Vít Rakušan není přesvědčen, zda by koalice s Kiskou na Slovensku skutečně uspěla a upozorňuje, že ne každé spojování funguje.
„Slovenské volby jsou pro nás určitě poučné. Dvojkoalice neuspěla, ale nevíme, zda by trojkoalice uspěla – zřejmě ano? Co když ne? Za mě z toho plyne dvojí poučení: ne každé spojování, ne každá koalice funguje. A za druhé: když už chápeme, že se do příštích voleb musíme na nějaké bázi spojit, tak to opravdu nesmí být uspěchané, nepřipravené a pod tlakem momentálních očekávání. Uspějeme jen v případě, kdy projekt velmi pečlivě a do detailů připravíme a nebudeme si okopávat kotníky už předem,“ řekl Rakušan pro Echo24.
Naopak v TOP 09 žádné pochybnosti nepanují a vedení strany si uvědomuje, že bez případného spojení stran se výrazně sníží jejich možnost pro opakovaný vstup do sněmovny. „Slovenské volby jasně ukázaly, že nespolupráce se některým stranám může těžce nevyplatit. Buď se nedostaly, nebo pouze se slabým výsledkem. Pokud chceme po volbách složit vládu bez Andreje Babiše, tak je nezbytné potlačit ego a jít do toho společně,“ napsala strana na svůj Facebook. „Koalice PS/Spolu a strana exprezidenta Kisky spolu nespolupracovaly. Koalice se nedostala do NR, propadlo tím 200 tisíc hlasů. Neuspělo ani KDH a strana Za lidi se dostala jen těsně, se slabou pozicí. Poučení pro nás. Udělám vše pro to, aby se tohle u nás nestalo,“ uvedla na Facebooku předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.
Malá odvaha českých stran?
Spojování českých středopravicových stran však v posledních měsících narušily mnohé události. Hnutí STAN, tedy tradiční partner TOP 09, odmítá koalice pro krajské volby a nové vedení KDU-ČSL má zase obavu ze spojování před sněmovními volbami. „Velmi mě znepokojuje, když vidím výroky předsedů jednotlivých stran, kteří se tváří, že to pro ně není až tak velký problém a raději budou dále živořit na svých současných preferencích, které u nikoho z nich nestačí na to, aby mohli být reálnou silou, která bude mít na situaci vliv. Buďto za tím stojí jejich malá odvaha, anebo možná snaha s hnutím ANO nakonec ve vládě být,“ řekla nedávno Pekarová v rozhovoru pro Echo24. Podařilo se však uzavřít alespoň několik koalicí TOP 09 a KDU-ČSL pro krajské volby.
V době, kdy lidovce vedl Marek Výborný, se mluvilo o možné volební koalici s ODS, což se však stalo méně pravděpodobné po zvolení Mariána Jurečky předsedou. O koalicích má po slovenských volbách pochybnosti také předseda ODS Petr Fiala. „Koalice nejsou samospasitelné: PS-Spolu neuspělo, přestože práh pro dvojkoalici je na Slovensku jen 7 %. Slovenské volby nejsou předobrazem českých. Ani přímou inspirací. Jen ukazují, že navzdory mafiánským praktikám vlády a mediální skepsi je možné dosáhnout spolu s voliči změny. A o to jde,“ uvedl k volbám na svém Facebooku.
Sám Jurečka si v souvislosti s volbami posteskl především z výsledku tamních lidovců, kteří se do NR nedostali. „Je velká škoda, že se těsně nepodařil návrat KDH zpět do NR. Je mi to líto, moc jsem jim fandil. Také je škoda, že těsně pod hranicí 7% nutnou pro vstup koalice do NR, skončí PS/SPOLU. V součtu je to propad více jak 10% hlasů voličů,“ napsal na svůj Facebook.