Nálada v ANO? Někdy optimistická, někdy nervózní, líčí nestraník Nacher
Vyjednávání o vládě
Opozice vůči ANO zaujímá salámovou taktiku a cokoli hnutí udělá, je podle opozice špatně, říká v rozhovoru pro deník Echo24 poslanec a nestraník za hnutí ANO Patrik Nacher. Ten nedávno oznámil, že bude kandidovat na post pražského primátora v podzimních komunálních volbách. Nominaci do stranických primárek, které jsou naplánovány na 19. až 21. duben, už získal. V rozhovoru líčí, jaká je nálada mezi poslanci hnutí ANO i svůj názor na dosavadní vyjednávání o vládě.
Jaká je nálada v klubu hnutí ANO?
Cítím tam očekávání a někdy nervozitu, což je logické. Máme se 78 poslanci největší míru odpovědnosti. Jindy je optimistická, že už se daří vyjednávání.
Co vyvolalo tu změnu ve čtvrtek? Bylo řečeno, že se ANO vrací k jednání s ČSSD. Ale celý týden před tím ANO hovořilo o tom, jak za krach vyjednávání může právě ČSSD. Co se stalo?
Nevím, na tom předsednictvu jsem nebyl. Beru to jako výzvu k poslednímu pokusu, aby sociální demokracie na rovinu řekla, zda jí jde o zemi a sestavení vlády a zda respektuje výsledky voleb. Nebo zda bude chtít situaci napínat. Z povolební situace jsem rozčarován. Mám pocit, že se všichni předhání ve výmluvách, proč nepřebrat vládní odpovědnost. Variant, jak vládu sestavit, je přece více. A je zjevné, že bez hnutí ANO se vláda nepodaří sestavit.
To opozice respektuje. Část z ní říká, že s hnutím ANO by vyjednávala, nikoli ale v případě, kdy by ve vládě byl trestně stíhaný premiér Babiš. Přistupoval podle vás premiér Babiš od říjnových voleb k vyjednávání o vládě bez chyb?
Určitě nelze říct, že čtyřměsíční postup v časovém stresu a tlaku byl bezchybný. Na druhou stranu je jeho pozice i pozice hnutí ANO velmi nepříjemná v tom, že takzvané demokratické strany kladou různé podmínky. Už před volbami a krátce po nich z opozice zaznívalo, jak s hnutím ANO nebudou strany vyjednávat. Byly to absolutní výroky. Narážím na ty menší opoziční strany, které nechtějí jednat o vstupu do vlády a zároveň kritizují hnutí ANO, když se obrací na jiné strany. To už v podstatě nedává smysl. Ať udělá hnutí ANO cokoli, bude to dle nich špatně.
Řada stran se ale odpovědnosti nezříká. Například Starostové a nezávislí i lidovci řekli, že by vyjednávali. Ale premiérem by nemohl být Babiš.
To jsem taky zaregistroval, ale až v poslední době. Dlouho před tím a během voleb říkali oni i další strany, že s hnutím ANO nejednají. Obávám se, a budu trochu předjímat, že kdyby ANO jednalo bez Andreje Babiše, výsledkem bude další absolutní argument. Že se s ANO jednat nebude, protože by například Babiš vše řídil ze zákulisí. To je salámová metoda. Od prosince do února znělo, že jednat nebudou. Nyní zní, že budou, ale bez Babiše. Kdyby ta situace nastala, přijde další argument. Za součást této salámové taktiky považuji nekonzistentnost některých opozičních stran. Třeba že nám vyčítají, když ve sněmovně hlasujeme společně s SPD a KSČM. Sami ale s SPD hlasovaly proti ANO například pro návrh zúžit EET pouze na plátce DPH. O tom už cudně mlčí.
Nedávno jste oznámil kandidaturu na pražského primátora. Neuvažujete o vstupu do ANO? Nyní jste poslanec nestraník.
Myslím, že profesionalita, odbornost i loajalita se neměří tím, zda má politik stranickou průkazku. Já to chci postavit na tom, co jsem za poslední tři a půl roku ukázal jak v pražském zastupitelstvu, tak jako čerstvý poslanec. Podle toho mě kolegové hodnotí. Teď narychlo vstupovat do hnutí by vypadalo naopak směšně.
Primátorka Adriana Krnáčová, která svůj post obhajovat nebude, vás podpořila. Co tomu říkáte?
Každé ocenění a chvála zejména v politice člověka potěší. Já jsem si definoval tři základní podmínky při sestavování kandidátky, má-li být úspěšná. První je, že nemůže jít o nějaký bratrovraždený souboj se současnou primátorkou. Že pokud do toho jít, tak jedině v kooperaci s ní, aby nedocházelo k nějaké dvoukolejnosti. Druhý předpoklad je podpora členské základny a třetí podpora vedení hnutí ANO. První podmínka je naplněna, o druhé se uvidí příští víkend a třetí je na vedení.