1 editorial

Snadné body pro premiéra

Témata: , , ,

Úniky informací z citlivých trestních kauz se v posledních letech staly součástí vyšetřovací strategie. Oblíbené jsou hlavně policejní odposlechy, které ve veřejném prostoru působí obzvláště autenticky a z obviněných dělají vinné.

Téměř čtyřleté zkoumání možného trestného činu současného premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny se vyznačovalo tím, že k žádným únikům ze spisu nedocházelo. Šlo o naprosto ojedinělou záležitost, jež by měla být normou pro spravedlivý proces a především pro obviněného, který je do vynesení pravomocného rozsudku nevinný, říká se tomu presumpce neviny. To vše se ale změnilo v dost klíčovém okamžiku, kdy se rozhoduje o podání obžaloby. Ve věci trestního stíhání Andreje Babiše faktický posun nenastal, protože Městské státní zastupitelství v Praze nerozhodlo. Přesto se něco zásadního změnilo. Poprvé došlo k zásadnímu úniku informací, a to z procesu rozhodování.

Polovinu dne, kdy veřejnost byla připravována na oznámení zásadního rozhodnutí, se pracovalo s dezinformací, že trestní stíhání premiéra je zastaveno. Vedle politiků, kteří se k neověřené informaci vyjadřovali jako k hotovému faktu, přispěchal s komentářem i mluvčí prezidenta, který za Hrad premiérovi pogratuloval.

Městské státní zastupitelství sice fámu, již svou neprofesionalitou do éteru přinesla některá média, dementovalo. Dodalo ale, že dozorující státní zástupce změnil právní názor, žádným způsobem nespecifikovalo jak.

Andrej Babiš si nemohl přát více. V klíčový okamžik se podařilo relativizovat celé vyšetřování. I kdyby městské státní zastupitelství rozhodlo ve prospěch premiéra a jeho rodiny, a nejvyšší státní zástupce rozhodl jinak a naplnil procesní postupy popsané v minulém vydání Týdeníku Echo ve znění Systém žije, Babišův případ už bude navždy stigmatizovaný tzv. různými právními názory a nahrává premiérově verzi o účelovosti vyšetřování.

Ostatně leccos naznačil i prezident Zeman, který odmítl svou předčasnou gratulaci korigovat a přišel s vylepšeným komentářem o možné abolici, tedy zastavení stíhání Andreje Babiše. To dosud vylučoval. Demokratickému systému a právnímu státu dal jasný vzkaz, že vládne podle své vůle.

Aby toho nebylo málo, poslední průzkum veřejného mínění ukázal zastavení několikaměsíčního pádu preferencí politické formace Andreje Babiše, které se vrátily až k 30 procentům. Je to stále o tom samém, Andreje Babiše mohou od vlády odsunout jen voliči, kteří uvidí dostatečně silnou politickou alternativu.

Další články Dalibora Balšínka najdete zde

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více