Toleroval Mohamed křesťany? Saúdové prý tají klášter ze 7. století

KŘESŤANSTVÍ V ARÁBII

Toleroval Mohamed křesťany? Saúdové prý tají klášter ze 7. stoletíNOVÉ
Muslimský symbol půlměsíce a křesťanský kříž Foto:

FOTO: shutterstock.com (Ilustrační foto)

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zatímco oficiální verze zní, že muslimové zničili všechny křesťanské kostely na arabském poloostrově před 14 stoletími, na přísně střeženém a dráty obehnaném místě poblíž ropných polí se možná skrývá nepříjemné tajemství. Klášter ze 7. století, jehož existence naznačuje, že islám kdysi toleroval stavbu křesťanských svatyní na území dnešní Saúdské Arábie. S odkazem na nezávislé studie o tom informuje nové vydání tištěného The Economist.

Ruiny kláštera ze 7. století se podle The Economist podařilo odhalit už před lety. Nejvyšší představitelé Saúdské Arábie se však rozhodli, že je nutné je utajit. Místo nálezu je tak neprodyšně uzavřené, střežené a přístup na něj nemají ani vědci ani veřejnost. Přítomnost křesťanského kláštera za života proroka Mohameda by totiž mohla znamenat, že je zákaz stavby křesťanských kostelů v Saudské Arábii neoprávněný.

Saúdský princ Muhammad bin Salmán, který zavedl řadu moderních reforem včetně povolení kin, popových koncertů pod širým nebem nebo ženám řízení automobilů, je v otázkách na toto téma neústupný. „Na arabském poloostrově není místo pro dvě náboženství,“ vysvětlil princ Salman s odkazem na proroctví proroka Mohameda, proč v Saúdské Arábii, kde žije okolo 1,4 milionu křesťanů, nemohou být křesťanské kostely. Princ Salmán trvá na tom, že byly všechny křesťanské kostely na saúdském území zničeny před čtrnácti stoletími.

V šesti okolních státech arabského poloostrova přitom už kostely stojí a práce archeologů ve východní provincii Jubail navíc ukazují, že by vše mohlo být trochu jinak. Podle The Economist kronikáři zaznamenali zprávy o sněmu v diecézi Beit Qatraye v roce 676, tedy více než 40 let po smrti proroka Mohameda. Z toho usuzují, že v té době byli křesťané v oblasti tolerováni.

Saúdská Arábie má však zvláštní postavení jako země, v níž se nachází nejposvátnější místa islámu a je považována za hlavního propagátora víry. Princ Salmán sice dříve řekl, že chce, aby jeho země byla „otevřena všem náboženstvím, tradicím a lidem z celého světa“, podle katolického kněze ze sousedního Bahrajnu Camilla Ballina připomínají podmínky pro křesťany v Saúdské Arábii ty z doby nadvlády Římské říše. Křesťané se mohou modlit pouze v soukromí, svaté přijímaní komplikuje zákaz vína a symboly křesťanství se nesmí ukazovat na veřejnosti.

Někteří teologové ze Saúdské Arábie však vyzývají k přehodnocení prorokova zákazu. Podle nich došlo ke špatnému překladu proroctví a Mohamed nikdy nezamýšlel zakázat nemuslimské bohoslužby a uctívání na celém území poloostrova.


Čtěte dále: Saúdská Arábie vyhostila kanadského velvyslance, zajímal se o lidská práva

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články