Týdeník Echo: Izrael jde doprava, pohnutá historie mýdla s jelenem a intelektuální temná síť

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Izrael jde doprava, pohnutá historie mýdla s jelenem a intelektuální temná síťNOVÉ 1
Domov
Týdeník ECHO
Sdílet:

Vedle analýz, komentářů, reportáží a rozhovorů přináší nové číslo Týdeníku Echo i knižní přílohu, užitečnou pomůcku před nastávajícím pražským veletrhem Svět knihy: přináší mimo jiné 44 tipů na tituly, jež by v záplavě novinek neměly být přehlédnuty.

Pod titulkem Izrael už se nevznáší analyzuje Lucie Sulovská současné společenské klima v zemi, kde Benjanim Netanjahu opět vyhrál parlamentní volby: „Dnešní Izrael má pro své přežití to, co Evropa postrádá: děti a populaci ochotnou bojovat. Obojí je plodem určitého mentálního nastavení, kterému Západ nerozumí, protože si příliš navykl na mír a dobrobyt. I kvůli tomu vztahy s Evropou chladnou, paradoxně v době, kdy Izrael zdařile kooperuje s polovinou Blízkého východu, což bylo dřív nevídané. Jenže Západ mu vyčítá ústup od liberalismu a lidských práv, respektive současných evropských standardů obojího. Kde izraelští vojáci pálí ostrými na Palestince demolující zábrany, tam se španělská policie dívá, jak nelegální migranti překonávají plot a metají po mužích zákona nehašené vápno. Protože Izrael pokládáme za součást kulturního Západu, aplikujeme na něj přísnější měřítka než na jeho geografické sousedy.“

Kde se vzalo mýdlo s jelenem? Pro odpověď na tuto otázku se Jiří Peňás vypravil do Ústí nad Labem. „Školní dítka Republiky československé byla k desátému výročí vzniku státu obdarována hezkým dárkem za několik milionů tehdejších československých korun. Každá škola v republice obdržela v roce 1928 sérii závěsných obrazů s názornými výjevy z národních dějin. (...) Pod všemi těmito barvotiskovými scénami, jež vymaloval malíř Emanuel Boháč, byla drobným písmem vytištěna krátká informace (pro české školy) v češtině: ,Věnovala firma Schicht z Ústí nad Labem.‘ Každý v zemi tehdy věděl, co je to firma Georg Schicht in Aussig. Každý znal mýdlo s jelenem, prací prášek Radion, stearinové svíčky Apollo, pokrmový tuk Ceres, pleťový krém Elida…

Co je to „intelektuální temná síť“? Vysvětlení podává Ondřej Šmigol. Je to rostoucí komunita západních intelektuálů, kteří se vymezují proti panujícím pořádkům na univerzitách. Jordan Peterson, Bret Weinstein, Ben Shapiro… „Dalšími členy této rostoucí komunity jsou například aktivistka Ayaan Hirsi Aliová, která kvůli své kritice islámu musí žít pod neustálým policejním dohledem, Christina Hoffová Sommersová, feministka, která kritizuje moderní feminismus, britský novinář Douglas Murray, bývalý radikální islamista Maajid Nawaz, psycholog a filozof Steve Pinker a další. Eric Weinstein, matematik, investiční bankéř a bratr Breta Weinsteina, rovněž považovaný za součást společenství, tuto komunitu intelektuálů nazval v jednom rozhovoru napůl sarkasticky ,intelektuální temnou sítí‘ (Intellectual dark web). Název se ujal poté, co si ho vypůjčila novinářka New York Times Bari Weissová do titulku profilu, který o členech sítě napsala.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články