Osm tisíc obyvatel a velké ambice. Broumov chce být hlavním městem evropské kultury
KANDIDÁT NA EVROPSKÉ MĚSTO KULTURY
Broumov je malé město v severovýchodních Čechách, na hranicích historických zemí Česka, Kladska a Slezska. Známé především starým benediktinským klášterem a demografickou stagnací v příhraničním prostoru. Chce však ukázat, že je možné věci měnit. A míří vysoko, kandiduje totiž na Evropské hlavní město kultury 2028. Chce přitom porazit i mnohem větší města – České Budějovice, Brno či Liberec.
Podle starosty Broumova Jaroslava Bitnara (Volba pro Broumov) město svoji kandidaturu staví na bohaté historii, kdy byl Broumov díky benediktinům nebo působení vrcholných barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových význačným regionem v rámci Evropy.
„V regionu poznamenaném v minulosti odsunem obyvatel po druhé světové válce se střetává kultura česká, německá a slezská. Současní obyvatelé mají pocit, že se vše vrátilo k normálu. Máme zde kulturu, krásnou krajinu, čistou vodu a skály, které nám nikdo neodsunul,“ řekl Bitnar. „To považujeme za velké plus. Však i během pandemie se ukázalo, že život ve velkoměstě nemusí být vždy příjemný,“ dodal.
V posledních letech je region viditelnější, a to především na kulturním poli. V roce 2004, společně se svou ženou a bratrem, založil Jan Školník Agenturu pro rozvoj Broumovska. S cílem probudit život ve městě.
„Je to konzervativní místo, nachází cestu k novým věcem pomaleji,“ zmínil Školník. Původním cílem agentury byla především snaha o rekonstrukci broumovského kláštera, městu to mělo dát impuls k dalším aktivitám. Vzniklo například Kulturní centrum, které v současnosti kandidaturu koordinuje, či místní sýrárna Braunauer, která vyrábí regionální sýry z místních farem. „Jejím založením, si několik obyvatel splnilo sen,“ komentoval s úsměvem Školník. Rekonstrukce kláštera začala v roce 2015, a to i za přispění benediktinského řádu. Ten v oblasti působí nejpozději už od 15. století, kdy benediktýni z Břevnovského kláštera utekli před husity z Prahy.
Především se však ve městečku začaly konat kulturní akce. Například Broumovská klávesa. Mezinárodní soutěž nadějných mladých klavírních talentů pod taktovkou Ivo Kahánka. Další akce, která má regionální přesah, je například Broumovská kytara či Police Symphony Orchestra, který pořádá na broumovském letišti koncerty.
Kandidaturu na Evropské hlavní město kultury vnímají organizátoři jako příležitost. Chtějí díky kandidatuře prohloubit současné kulturní aktivity. Marie Silondi zmínila i grantovou výzvu „Máme rádi Broumovsko“, pomocí které se například ve městě rekonstruuje náměstí. „Ono to není jen o záchraně kláštera, ale o jednotlivostech, které vnímám. Různé akce, které mají regionální přesah,“ komentoval kandidaturu hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který kandidaturu také podporuje.
Titul Evropské hlavní město kultury každoročně propůjčuje Evropská unie, pro města je to příležitost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Pro každý rok jsou vybrané dva členské státy, v roce 2028 to bude Česká republika a Francie. Za více než 35 let prestižní titul získala dvě česká města, v roce 2000 Praha a o 15 let později Plzeň.