Tři fiktivní sirotci. Žena třikrát změnila výpověď, za podvodnou charitu jí hrozí až osm let
KAUZA ÚDAJNÝCH SIROTKŮ
Příběh sbírky na pomoc chlapcům, kteří měli přijít o své rodiče při dopravní nehodě a žít bez povšimnutí úřadů, byl podle policie od začátku podvod. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání organizátorky charitativní sbírky Evy Ptáčkové, které má deník Echo24 k dispozici. „Neexistuje totiž jiný důvod pro to, aby obviněná založila sbírku na falešný účel, než je zisk,“ uvádí usnesení.
Sirotky nedohledal žádný úřad a ani sama obviněná žena nebyla schopná policii poskytnout kontakt na chlapce, ani na jejich údajného právního zástupce, ani na pečovatelku. Sama nakonec přiznala, že si příběh vymyslela. Podvedeným dárcům se peníze z celkové vybrané částky 1,3 milionu korun z drtivé části vrátily. Výjimkou jsou jednotky případů s velmi malými příspěvky.
Vše odstartoval status na Facebooku
Celý příběh začal facebookovým statusem na profilu stránky Sklad dětských věcí pro pěstouny – Praha 11 na začátku srpna, kde byl uveřejněn dle zjištění policie smyšlený článek o třech sirotcích, kteří se museli starat sami o sebe, protože jim při dopravní nehodě zemřeli oba rodiče. Ptáčková se následně odvolávala na svého syna, který měl jednoho ze sirotků vidět, jak krade jídlo v restauraci s rychlým občerstvením. Žena následně založila bankovní účet, ke kterému měla přístup pouze ona a na který odkazovala v dalším statusu na Facebooku. Podle ní se o děti stará „teta“ na základě rozhodnutí soudu a navíc je zastupuje právník. Čtenáře statusu pak vyzývala k tomu, aby lidé přispěli na notebook pro nejstaršího sirotka s cílem 20 tisíc korun.
Příběh se ale začal šířit po sociálních sítích a vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Lidé tak během pouhých dvou dnů cíl mnohonásobně překonali, když se na účtu objevilo přes 1,3 milionu korun od celkem 1257 osob. Podle usnesení ale banka účet zmrazila, když se v médiích objevily informace o tom, že je příběh vymyšlený.
O případ sirotků se tak začala zajímat policie. Policejní mluvčí Eva Kropáčová chtěla od Ptáčkové vědět podrobnosti o dopravní nehodě rodičů a také o totožnosti dětí. „Obviněná jí sdělila, že v žádném případě nechtěla, aby se tento příběh tímto způsobem zveřejnil v médiích a nechtěla tím nikoho poškodit a neustále opakovala, že to tak nechtěla. Posléze uvedla, že žádné bližší informace k nehodě nemá a vše řeší právník dětí,“ uvádí usnesení. Ptáčková poté měla zavolat svému právníkovi a ozvat se policii zpět. „Přibližně o půl hodiny později zavolala obviněná, která byla rozrušená a velmi plakala. V tomto telefonátu Kropáčové sdělila, že zjistila, že je to podvod. Že neví, co má dělat, že má na účtu přibližně 1 milión korun, který jí lidé poslali,“ uvádí dále usnesení.
Po necelých dvou hodinách od telefonátu Ptáčková zveřejnila další status, kde poděkovala za vlnu solidarity, ale po domluvě s advokátem vrací peníze dárcům zpět na účty. Důvodem mělo být, že celou věc chlapců řeší orgán sociálně-právní ochrany dětí. Ptáčková poté na policii při prvním podání vysvětlení řekla, že sirotci skutečně existují, protože viděla chlapce, jak krade jídlo z restaurace rychlého občerstvení na Chodově. Ten jí měl poté říct příběh o nehodě rodičů, kteří zemřeli cestou na nákup v Německu.
Ptáčková při druhém podání vysvětlení o dva dny později svou výpověď změnila a řekla, že chlapce viděla v parku, jak vybírá jídlo z popelnice. Pomoci mu chtěla jak poskytnutím jídla ze skladu, tak i sbírkou na notebook. Při třetím podání vysvětlení ale uvedla, že se nic co pospala dříve nestalo, protože „měla pocit, že se událost stala tak, jak jí popsala“. Podle svých slov se navíc po druhé výpovědi pokusila o sebevraždu, chtěla skočit z okna. Záchranná služba ji poté odvezla do Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Policie následně po třetí výpovědi přibrala znalce z psychiatrie a psychologie, kteří potvrdili, že žena netrpí žádnou duševní chorobou ani poruchou.
„Podle usnesení policie také zjistila, že žádný orgán sociálně-právní ochrany dětí nekontaktovala a příběh při výslechu popřel i syn Ptáčkové, na kterého se odvolávala při představování příběhu. Podle policie tak bylo od začátku úplně jasné, jaký byl motiv Ptáčkové. „Z provedeného prověřování vyplývá, že motiv obviněné byl od počátku zištný. Neexistuje totiž jiný důvod pro to, aby obviněná založila sbírku na falešný účel, než je zisk. To, že peníze z účtu nevybrala bylo způsobeno zejména okolnostmi, kdy již dne 10.8.2020, tedy pouhý jeden den po založení účtu a vypsání sbírky, byla obviněná kontaktována Policií České republiky s dotazem na tuto sbírku,“ uvádí policie.
Podvedeným lidem se peníze vrátily
Ptáčková je tak nyní obviněná z podvodu, za který může dostat až osm let odnětí svobody. Podle advokáta a specialisty na trestní právo Jana Vučky ale může být trest daleko nižší. „Obviněné hrozí trest dva až osm let, neboť je stíhána pro údajný podvod se škodou přes 1,3 milionu korun. Protože však byly veškeré vylákané peníze vráceny dárcům a obviněná dosud nebyla soudně trestaná, reálně se dá očekávat uložení podmíněného trestu i v případě odsouzení,“ řekl pro Echo24 Vučka.
Policie také pro Echo24 uvedla, že drtivá většina peněz byla z účtů vrácena. „Lidé se nám mohli dříve hlásit na infolinku, kterou jsme zřídili k zjednodušení komunikace s poškozenými. Následně jsme přímo kontaktovali ty, kteří se nám nepřihlásili. Majitelé účtů, kteří nám zpětně zaslali vyplněné údaje a připojili se k vrácení, tak jim samozřejmě byly peníze zpět zaslány. Pouze v jednotkách případů nebylo o peníze požádáno, to se ale týkalo skutečně malých částek jako je 50 korun,“ řekla pro Echo24 policejní mluvčí Eva Kropáčová.