Politické trendy v Tokiu hezky vyplouvají na povrch
KOMENTÁŘ
Olympiáda je zhruba v půlce, a nastal tedy čas na předběžné zhodnocení. Autorův vztah ke sportu je přinejlepším odtažitý, ale to nevadí. Olympiáda není jen sportovní akce, ale i akce navýsost politická. Zde je tedy pár postřehů ohledně her v Tokiu.
Zaprvé, dobře se ukazuje vývoj postavení Izraele na Blízkém východě. Tradičně zástupci arabských zemí odmítali proti izraelským sportovcům nastupovat, i pokud to znamenalo diskvalifikaci. Jenže za poslední rok došlo k velkému vývoji. Izrael normalizoval vztahy s několika arabskými zeměmi, hlavně se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, ale také s Marokem a Súdánem. Zároveň se ale šušká o mimořádném zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a židovským státem, i když oficiálně k tomu nedošlo. Nyní máme další náznak, že tomu opravdu tak je. Zatímco ze zápasu v judu proti Izraelci odstoupil Alžířan a, přes normalizaci vztahů, i Súdánec, zástupkyně Saúdské Arábie do zápasu proti Izraelce nastoupila. Dokonce si po zápase potřásly rukou. Alespoň bez tichého souhlasu nejvyšších míst by k tomu nedošlo. Dobré znamení pro Izrael.
Také se vrací soupeření mocností. Za studené války zvláště USA a Sovětský svaz braly olympijské hry jako přímý poměr sil. Nyní Američané těžce nesou, že v medailové tabulce jsou třetí, navíc vede jejich současný největší rival, Čína. Pravda, teprve včera začala atletická část olympiády, kde jsou Američané, na rozdíl od Číňanů, tradičně silní, ale i tak zažili několik hořkých porážek. Největší americká plavecká hvězda Katie Ledecká měla dost rozpačitý začátek. Na 400 metrech ve volném stylu skončila druhá, na 200 metrech ve volném stylu se nedostala ani na stupně vítězů a ve štafetě 4x400 metrů zvítězily právě Číňanky. V basketbalu, tedy ve sportu, který vymysleli a vždy v něm dominovali, Američané prohráli proti Francouzům. V týmové gymnastice Američanky skončily druhé, když jejich největší hvězda Simone Bilesová odstoupila kvůli mentálním problémům.
Relativní neúspěch americké výpravy se tak okamžitě stal součástí amerických kulturních válek. Někteří konzervativní komentátoři se zamýšleli, jestli je to součástí amerického národního úpadku. Autoři magazínu Commentary John Podhoretz a Abe Greenwald ve svém podcastu nadhodili možnost, že za neúspěchy může nedostatek patriotismu. Být hrdý na Ameriku se v určitých kruzích nenosí, sportovce tak nepohání vlastenecká pýcha.
Naopak na levici se z Bilesové stala hrdinka. Její rozhodnutí odstoupit bylo téměř stavěno na roveň výhry. Magazín The Week přímo uvedl, že „odstoupení Simone Bilesové je působivější než výhra“. The New York Magazine zase tweetoval, že „tím, jak si Simone Bilesová přiznala psychologický neúspěch, ukázala, jak může být převládající pohled na mentální odolnost škodlivý“. Po jejím vzoru se o tlaku, který je kladen na sportovce, rozhovořila i Ledecká. Často zmiňovaná byla i Naomi Ósakaová. Ta sice soutěží za Japonsko, ale od svých tří let žije v USA. Letos se kvůli mentálním problémům stáhla z French Open i z Wimbledonu. Kritici obviňují tyto sportovkyně ze zbabělosti. Například britský novinář Piers Morgan, který během Roland Garros ztrhal Ósakaovou, o Bilesové napsal, že „zklamala své kolegyně z týmu, fanoušky i svoji zemi“.
Možná opravdu dokud si Amerika nevyřeší své vnitřní problémy, je odsouzena být překonána Čínou. Nelze si nevšimnout, že žádná z Číňanek kvůli mentálním problémům zatím neodstoupila.
Nakonec Rusové znovu ukázali, že si z mezinárodních trestů a zákazů nic nedělají. Kvůli státem sponzorovanému dopingu Rusové nesmějí vystupovat na olympiádě jako zástupci své země, nesmějí soutěžit pod svou vlajkou a při ceremonii nesmí hrát ruská hymna. Pokud někdo doufal, že to povede k omezení ruské účasti či alespoň ke studu, šeredně se mýlil. Rusové vystupují pod jménem ROC čili Russia Olympic Committee (Ruský olympijský výbor), emblém na vlajce má ruské barvy a místo hymny hraje Čajkovského Klavírní koncert č. 1. Rusové skandují a na sociálních sítích píší „We will ROC you“, což je variace na „We will rock you“ od skupiny Queen. Ruská vláda dokonce natočila krátký film, ve kterém mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nejdříve mlátí do panáka s nápisem „Press“ a končí tím, že světu vzkazuje: „We will ROC you.“ Americký plavec Ryan Murphy si pro prohře na 200 metrů znak postěžoval, že „závod nejspíše nebyl čistý“. Jelikož Murphy skončil stříbrný, znělo to jako obvinění vítězného Rusa Jevgenije Rylova. Žádné důkazy, že Rylov dopoval, neexistují a Murphy později prohlásil, že tím Rylova z ničeho obvinit nechtěl. Znovu to však upoutalo pozornost na to, že pokud trest měl Rusy donutit zpytovat svědomí, nestalo se tak.
Světové politické trendy tak na olympijských hrách hezky vyplouvají na povrch.